A német üzleti lap szerint a tervezett reform egyik fő eleme, hogy a tagállami kormánynak a költségvetési törvény tervezetét először nem a nemzetállami parlament, hanem az Európai Bizottság (EB) elé kell terjeszteni, és a parlament csak akkor tárgyalhatja meg a jogszabálytervezetet, ha Brüsszel azt jóváhagyta.
Az EB visszaküldheti a javaslatot átdolgozásra a kormánynak, ha úgy látja, hogy túlzott deficit kialakulása fenyeget, vagy pedig nem találja megfelelőnek az államadósság csökkentését célzó tervezett intézkedéseket. Amennyiben viszont a hiány és az államadósság a megengedett határok között van, Brüsszel nem szólhat bele, hogy miként alakítják az euróövezeti országok az államháztartásukat.
Egy másik hangsúlyos elem a társasági adó részleges harmonizálása, egy alsó határ kijelölése a lefelé tartó adóverseny megakadályozása céljából.
A javaslatokon közösen dolgozik Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke, José Manuel Barroso, az EB elnöke, Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke és Jean-Claude Juncker, az Eurócsoport - az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácsa - elnöke.
A Handelsblatt brüsszeli forrásai szerint a négyek egy teljesen új szerkezetet terveznek. Például a demokratikus deficit csökkentése céljából egy új parlament felállítását kezdeményezik. Az új intézmény - az "euró-parlament" - mindenekelőtt az övezetben folytatott gazdaságpolitikát és költségvetési politikát ellenőrizné, tagjai európai parlamenti képviselők és a nemzetállami parlamentekből delegált képviselők lennének. Ezt az elképzelést az euróövezeten kívüli tíz uniós tagország hevesen ellenzi - mondták a német lap forrásai.
A négy elnököt a júniusi uniós csúcson bízták meg azzal, hogy készítsék el a teljes körű gazdasági unió kiépítésének tervét. A négyek a következő, októberi csúcsra egy előzetes jelentéssel készülnek, majd a decemberi évzáró csúcstalálkozón bemutatják a kész tervet, az uniós állam- és kormányfők pedig döntenek a megvalósítás ütemezéséről.