Az Oroszország északnyugati részén lévő Ladoga-tó és környéke népszerű turisztikai célpont, ám az idelátogatóknak mostantól kétszer meg kell gondolniuk, hogy a festői sziget melyik részét keresik fel. Az orosz Vojennoje katonai hírportál újságírói ugyanis egyes részeken a megengedett határértéket akár több százszorosan meghaladó radioaktív sugárzást mértek - tudósított a Moscow Times.
Szép hely
A tó maga Európa legnagyobb édesvíztárolója, ám mielőtt turistaparadicsommá vált volna, katonai gyakorlóterület volt. A szovjet hadsereg 1950 és 1953 között "radioaktív katonai eszközöket" tesztelt a térségben. Később, az 1980-as és az 1990-es években tettek néhány kísérletet a terület megtisztítására, ám a szakértők egy része a mostani mérések előtt is úgy látta, hogy a szennyezést nem sikerült eltakarítani.
Őket igazolta az állami tulajdonú atomenergia-cég, a Roszatom kutatóinak vizsgálata is. A szakemberek a területről származó talajmintákat elemeztek, és megállapították, hogy radioaktív szennyeződést tartalmaznak. Egy 2001 és 2003 között végzett felmérés hét szigeten 25 szennyezett részt talált, amelyek együttes területe eléri a 30 ezer négyzetmétert.
Veszélyes hely
A Vojennoje újságírói a Ladoga-tó nyugati szigetvilágában kutakodtak, tíz kilométerre az orosz szárazföldön lévő Karéliai Köztársaság határától. A korábbi nukleáris tesztelő helyektől távolabb óránként 0,22 mikrosievert sugárzást mértek, ami durván nőtt, ahogy közeledtek a kritikus pontokhoz. Kurriszaari szigetén 400 mikrosievert/órás sugárzást is mértek.
Az egészségügyileg megengedett határérték maximum 0,3 mikrosievert/óra, amit az előbbi szint 1300-szorosan halad meg - figyelmeztet Vlagyimir Csuprov, a Greenpeace környezetvédő civil szervezet aktivistája. Aki ezen a helyen tartózkodik, az három óra alatt begyűjtheti az egy év alatt megengedett maximális sugárzást.
Trükkös mérés
A karéliai hatóságok és a moszkvai Rendkívüli Helyzetek Minisztériuma visszautasítja, hogy egészségügyileg veszélyes sugárzás fenyegetné a Ladoga-tó környékén megforduló embereket. Az illetékesek egy három évvel ezelőtt készült tanulmányra hivatkoznak, amely szerint minden rendben van.
A gond az, hogy ennek készítői csak a szigetek partjait vizsgálták, beljebb nem mentek. Márpedig a csónakjaikkal kikötő turisták egy része nagy sétákat tesz, élvezve a világtól elzárt terület szépségét (és úgy tűnik, eközben titokban begyűjtve alattomos csúfságát).