Az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai közölték, hogy a cég által Magyarországra, Csehországra, Lengyelországra, Oroszországra és Törökországra kiszámolt, súlyozva átlagolt térségi feldolgozóipari BMI-mutató az egy hónappal korábban mért 50-es teoretikus határszintről - amely éppen a növekedés és a visszaesés mezsgyéje - 50,9-re emelkedett augusztusban. A ház szakértői által a magyar, a cseh és a lengyel gyáriparra külön kiszámított múlt havi súlyozott BMI-átlag azonban 51,0-ről meredek ívben 52,8-re ugrott, ami 2011 júliusa óta a legmagasabb átlagérték e három gazdaság esetében. A Capital Economics elemzői közölték, hogy számításaik szerint a három országra általuk kimutatott átlagos augusztusi BMI-szint 5 százalék körüli éves összevetésű ipari termelésnövekedésnek felel meg. A cég szakértői hangsúlyozták, hogy a három közép-európai gazdaság feldolgozószektorának éves átlagos növekedési üteme az idei második negyedévben mindössze 0,4 százalék volt.

Ingadozásra hajlamos

A magyar gyáripari BMI-mutatóval kapcsolatban - amely 49,0-ről 51,7-re emelkedett augusztusban - a ház megjegyezte ugyanakkor, hogy Magyarország esetében ez a teljesítményjelző "hajlamos a jelentős volatilitásra". A Capital Economics elemzői hétfői értékelésükben a magyar feldolgozószektor stabilabb teljesítményjelzőjének nevezték az Európai Bizottság ipari bizalmi felmérését. A cég elemzése szerint ez a mutató is arra vall, hogy a magyar feldolgozóipari kondíciók javultak a múlt hónapban, ám nem annyival, mint amennyire a BMI-mérőszámból következtetni lehetne.

A Capital Ecomomics londoni közgazdászai szerint a közép-európai feldolgozószektor teljesítményének javulásában az elsődleges tényező az erősödő német gazdaság húzóereje; a német gyáripari BMI-mutató augusztusban 51,8-re, 25 havi csúcsra emelkedett. Az európai felzárkózó gazdaságokban azonban most már a jelek szerint a hazai kereslet is erősödik. Csehország és Lengyelország átfogó BMI-mérőszámán belül nem csupán az új exportrendelések állományának részindexe emelkedett, hanem a hazai és a külső új rendeléseket együtt jelző átfogó rendelésállomány-mutató is - hangsúlyozták hétfői elemzésükben a Capital Economics londoni szakértői.

A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai is azt emelték ki a térségi BMI-adatokról összeállított hétfői elemzésükben, hogy a régió ipari aktivitási mérőszáma az összes vizsgált országban javult augusztusban. A cég az általa vizsgált felzárkózó térségre - amelybe Közép-Európa, Oroszország és Törökország mellett Dél-Afrika is beletartozik - 1,1 pontos emelkedéssel 51,1-es átlagos súlyozott BMI-értéket mutatott ki a múlt hónapra. A Barclays londoni elemzői kiemelték, hogy a javulás elsődleges hajtóereje Közép-Európa volt, ahol a ház által kiszámolt súlyozott gyáripari BMI-átlag augusztusban 1,8 pontos emelkedéssel 52,8 volt, gyorsuló teljesítménynövekedést jelezve. A ház szakértői szerint a Barclays által vizsgált felzárkózó térségen belül Közép-Európa feldolgozóipari aktivitásjelzője eddig rendre gyengébb volt a teljes régió többi gazdaságáéhoz képest, ám ez a korábban hosszú ideig jellemző folyamat most egyértelműen megfordult.

Még előttünk a fordulat?

A Royal Bank of Scotland (RBS) londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai az augusztusi közép- és kelet-európai gyáripari aktivitási mérőszámokat kommentáló hétfői helyzetértékelésükben kiemelték, hogy a lengyel feldolgozóipar teljesítményjelző mérőszáma két hónapja, a cseh gyáripari szektoré négy hónapja folyamatos bővülést mutat. A hétfői új adatsorok az elemzés szerint megerősítik a ház véleményét, hogy e két gazdaságban fordulat ment végbe. A RBS londoni elemzői is hangsúlyozták azonban, hogy a magyar feldolgozóipari BMI-index változatlanul kilengésre hajlamos. A cég szakértői szerint mivel a magyar gazdaságban még csak ezután várható a növekedési folyamat megszilárdulása, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a legnagyobb valószínűséggel továbbra is enyhítési alapállásban marad, legalább az idei év végéig. A RBS londoni szakértőinek várakozása szerint az MNB 3,00 százalékig csökkenti alapkamatát a jelenlegi enyhítési ciklusban.

A magyar beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított augusztusi értéke 51,7 pont, 2,7 százalékponttal magasabb a júliusinál - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) hétfőn az MTI-vel. A mutató 50 pont alatti értéke a feldolgozóipari tevékenység visszaesését, az annál nagyobb értékek az ágazat bővülését jelzik. A társaság jelentése szerint a korábbi augusztusokkal összevetve az idei érték elmarad az 52,1 pontos hosszú távú átlagtól, de meghaladja az elmúlt három év 50,8 pontos átlagát.