Miközben a brit kormány keresi a lehetőségeket, amelyeket a brexit nyit meg állítólag az Egyesült Királyság előtt, vannak olyanok, akik már megtalálták a számításukat. Nevezetesen a holland raktártulajdonosok, amelyek szolgáltatásait rengeteg brit vállalat választja arra, hogy elkerülje a vámhatárt, ami az Északi-tengeren létrejött az Egyesült Királyság kiválásával az Európai Unióból – derül ki a Financial Times riportjából. Több mint 90 befektető bérelt vagy épített elosztóközpontot Hollandiában 2017 óta (a függetlenségi népszavazás 2016. június végén volt), ennek fele 2021-ben érkezett a hollandokhoz – derül ki az Invest Holland kormányzati befektetési ügynökség adataiból.

Az egyik vállalat a Huboo, amely online kiskereskedőknek kínál logisztikai szolgáltatást. Martin Bysh vezérigazgató beszámolója szerint 2020 decembere után döntöttek központjuk Hollandiába telepítéséről, miután kiderült, hogy az EU és a szigetország között vámhatár alakul ki, mivel London elzárkózott attól, hogy az Egyesült Királyság akár csak az unió vámunióján belül maradjon, nem beszélve az egységes piac elhagyásáról. A Huboo ügyfelei áttelepültek az EU-ba, így elvesztették árbevételük 10 százalékát.

Nem tudtuk, mi tévők legyünk, a kormány alig adott bármilyen segítséget – mondja Bysh. Számos kis cég, amely igénybe vette a Haboo raktárait egyszerűen beszüntette az értékesítést az EU-ba, mert nem vállalták a vámolással járó macerát, attól tartottak, hogy illegális kereskedőknek minősítik őket, és beleszaladnak valamilyen combos büntetésbe. Hollandiában olyan partnereket találtak, amelyek készek mindenben segíteni, miközben az ottani raktár közel van a vállalat legfontosabb európai piacaihoz.

Sok kicsinek egy nagy

A Haboo egy 32 ezer négyzetméteres, Eindhoven melletti logisztikai központba költözött be, amelynek 300 ügyfele van. A brit vállalatok nagy készletek tudnak itt tárolni, így elkerülhetik, hogy kénytelenek legyenek külön-külön elvámolni a kisebb szállítmányokat. További előnye az EU-n belüli raktárnak, hogy az EU-ból származó árunak nem kell megjárnia a szigetországot a feladótól a címzettig.

A Snag amely Olaszországban készült és más ruhaneműt árul online formában, 2021-ben döntött arról, hogy az Egyesült Királyság helyett az Európai Unióban, Hollandiában, a német határ mellett épít elosztóközpontot. Tom Martin vezérigazgató beszámolója szerint, az EU-brit kereskedelmi megállapodás megkötése előtt döntöttek a beruházás mellett, mert fogalmuk se volt mi lesz a brexit de facto életbe lépése után, ám végül nagyon jó ötletnek bizonyult az uniós helyszín választása.

Tárt karokkal

Vannak nehézségek persze, például a munkaerő-toborzással, miután az észak-európai országban 3,4 százalékos a munkanélküliség. A bérek is magasabbak a brit fizetéseknél, különösen az ideiglenesen foglalkoztatottak esetén. Az utóbbiaknak, akikre a kereskedelemben karácsony táján van nagy szükség, kétszer annyit kell fizetni, mint a szigetországban. A hollandok külön a brit cégeknek szóló szolgáltatásokat indítottak, aminek eredményeként például a helyi szakemberek szerint nem kell sorban állni az ügyintézésre várva, mert a vámtisztviselők pár perc alatt eldöntik, hogy kíváncsiak-e egy-egy szállítmány tartalmára vagy sem.

A brit ügyfelek száma mégis mintegy 20 százalékkal csökkent, mivel számos szállítmányozó vállalat egyszerűen feladta európai tevékenységét. Nem vállalták a brexit miatt szükségessé vált többlet papírmunkát. A Bysh és a Huboo vezetői szerint a brit vállalkozók alkalmazkodtak az új kereskedési rezsimhez. Legújabb újításuk, hogy a holland Bol.com online kiskereskedő weboldalán lehetővé tették a brit cégeknek, hogy termékeiket euróban listázzák. Ez megkönnyítheti az közepes méretű vállalatok visszatérését az európai piacra.