Augusztusban átlagosan 3,9 százalékkal csökkent a szállított áru mennyisége az egy évvel korábbihoz képest. Ez volt az egymást követő tizedik hónap, amikor csökkenést mutattak ki, és ilyen hosszú negatív periódust a 2008-as gazdasági világválság óta nem tapasztaltak.
A háttérben elsősorban az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború húzódik meg, emellett egyes kulcsfontosságú piacokon csökkentek a gazdasági mutatók, valamint nőttek a geopolitikai feszültségek.
A globális export és a beszerzési indexek is csökkennek, a fejlődő országokban pedig a kereskedelem szigorítása miatt nem tud fejlődni az áruszállítás, ennek ellenére a légitársaságok augusztusban is - tizenhat hónapja folyamatosan - nagyobb kapacitást biztosítottak a keresletnél. Emiatt az év nyolcadik hónapjában 2,7 százalékponttal 44,6 százalékra csökkent a járatok átlagos kihasználtsága és még nagyobb nyomás helyeződött a jövedelmezőségre.
Az IATA adata szerint a globális légi áruforgalom 35 százalékát adó Ázsia-Óceániában 5, Európában pedig 3,3 százalékkal csökkent a szektor teljesítménye az egy évvel korábbihoz képest.
Alexandre de Juniac, az IATA elnök-vezérigazgatója közleményben rendkívül aggasztónak minősítette a folyamatokat és felhívta a figyelmet, hogy semmilyen jele nincs annak, hogy a következő időszakban a helyzet javulna.