Angela Merkel pénteken kezdi meg az előzetes koalíciós tárgyalásokat a szociáldemokrata párt (SPD) vezetőivel, és azt tervezi, hogy a jövő héten a Zöldekkel is egyeztet egy esetleges koalíciós kormányzásról - jelentette a Reuters. Az SPD a valószínű partner, ám úgy tűnik, őket nem sürgeti az idő. Senki sem tudja, mikor állhat fel az új kormány, ha megállapodunk - jelentette ki Andrea Nahles, az SPD főtitkára. Ezzel csak az a baj, hogy amíg nincs német kormány, addig az európai politika a választások előtt jóval kialakult lefagyott állapotában marad. Késik egyebek mellett a bankunió további kiépítéséhez szükséges döntések meghozatala.

Az SPD 472 ezer tagjának nagy többsége ellenzi a koalíciót, miután a legutóbbi, 2005-2009-es közös kormányzást követően a párt története legsiralmasabb választási eredményét érte el. Hasonló sorsra jutott Merkel CDU-jának következő koalíciós partnere, a liberális FDP, amely tíz napja 1949 óta először nem érte el a parlamentbe jutás ötszázalékos küszöbét.

Körkörös egyeztetés

Nahles elmondása szerint pénteken csupán azt próbálják kideríteni, hogy lehetséges-e kompromisszumot kötni a két párt törekvései, választási ígéretei között. A CDU keményvonalasai például hallani sem akarnak adóemelésről, míg az SPD azt ígérte a szavazóknak, hogy növeli a gazdagok adóját, hogy forrást teremtsen az felújításra szoruló német infrastruktúra fejlesztéséhez.

Az első körös tárgyalásuk után a szociáldemokraták 200 fős kibővített választmánya dönt arról, hogy elkezdjék-e a koalíciós tárgyalásokat. Ha ez eredményre vezet, kiderül, mi lenne a kormányprogramban, illetve milyen miniszteri posztokat kapna az SPD, pártszavazást tartanak a koalíció megkötéséről. Ez egyben megmérettetés lesz a párt vezetőinek is: ha leszavazzák a javaslatukat, le kell mondaniuk pozíciójukról.

Óriási újítást hozhatna a német politikatörténetben, ha az SPD helyett a Zöldekkel állnának össze a konzervatívok. Hiába akar azonban erről tárgyalni Merkel, a 8,4 százalékos választási eredményével elégedetlen pártban tisztújítás kezdődött, ezért jelenleg nincs döntésképes vezetőség, amellyel egyezségre juthatna. Látva, hogy a koalíciós tárgyalások sikertelenek lehetnek, szokatlan lépésre szánta el magát Joachim Gauck köztársasági elnök. Egyenként hívta tárgyalásra a parlamenti pártok vezetőit.