Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika (BRICS) első számú vezetői a brazíliai Fortaleza tengerparti városban aláírták azt a megállapodást, amellyel megteremtik a Nemzetközi Valutalaphoz hasonló saját külön pénzügyi alapjukat - jelentette a Bloomberg. Az Új Fejlesztési Bank (NDB) névre keresztelt intézménnyel kapcsolatban számos részletkérdést tisztáztak.
A bank alaptókéje 50 milliárd dollár lesz, és tőle függetlenül létrehoznak egy 100 milliárd dolláros devizatartalékot, amelyre támaszkodva ellensúlyozhatják valutáik nem kívánt árfolyamváltozásait. Az utóbbiból a Kína 20,5 milliárdot, Brazília, India és Oroszország 18-18-18 milliárdot, azaz a befizetésüknek megfelelő összeget hívhatnak le, míg Dél-Afrika 10 milliárd dollárral számolhat, ami kétszerese hozzájárulásának.
Mindenki kap valamit
Az NDB központja Sanghajban lesz, amit azzal indokoltak a résztvevők, hogy ez a város kínálja a lehető legjobb háttérinfrastruktúrát, továbbá itt a legkönnyebb magánforrásokat szerezni a pénzintézet programjaihoz. A megállapodás szerint a bank két vezető testületét egy orosz, illetve egy brazil szakember vezeti majd és India látja el elsőként a szervezet rotációban cserélődő elnöki tisztségét. Dél-Afrika a következő években létrehoz egy afrikai regionális központot.
Elemzők szerint a NDB és a devizaalap létrehozásának legnagyobb nyertese az utóbbi ország, amely nemzetközi pénzügyi, befektetési és kereskedelmi tapasztalatokat szerezhet az új intézményrendszernek köszönhetően.
A BRICS országok átlagos GDP-növekedési tempója ugyan jelentősen lassult a 2007-es 10,7 százalékhoz képest, ám várakozások szerint még így is eléri 2014-ben az 5,4 százalékot. Míg 2001-ben csak nyolc százalékkal rendelkeztek a világ exportjából, 2011-ben már 16 százalék volt ez az arány.