Sok száz kórházban használnak olyan radioaktív anyagot, amilyet a héten rablók elloptak Mexikóban. A kobalt-60 izotóp teherautón tartott a veszélyes hulladékok tárolójába, amikor a járművel együtt eltűnt. Később néhány kilométerre a rablás helyszínétől a hatóságok megtalálták a teherautót, illetve a róla lerámolt veszélyes hulladékot, ám a bűnözők kinyitották az anyag biztonságos csomagolását, radioaktív sugárzásnak téve ki magukat és környezetüket.
A 2011. szeptember 11-ei New York-i terrortámadás után az USA-ban szigorú szabályokat vezettek be a hasonló anyagok kezelésére, keményebbeket, mint amilyeneket Mexikóban alkalmaznak - mondta el a Fox News kérdésére Mike McCaul, texasi republikánus képviselő, az amerikai képviselőház belbiztonsági bizottságának elnöke. Az ilyesmit szállító teherautók sofőrjeit például átvilágítják, büntetett előéletűeket nem alkalmaznak.
Nagy pusztítás gyűszűnyi anyaggal
Az eset után delegációt küldtek Mexico Citybe, és a helyi hatóságokkal jó az amerikaiak együttműködése, ám elvileg mégis fennáll a lehetősége annak, hogy a veszélyes anyagok átjutnak a határon. Az esetre jellemző, hogy a kérdéses teherautóban még GPS-es nyomkövető sem volt, így ha messzebb hajtanak vele, sokkal nehéz lett volna megtalálni. A rablást megkönnyítette, hogy a fáradt sofőr egy benzinkútnál elaludt a volán felett.
A legnagyobb gondot az jelenti, hogy - amint az egy eddig kevéssé ismert statisztikai adatból kiderült -, évente fél tucat hasonló, radioaktív anyagok eltűnésével járó lopás történik Mexikóban. A veszélyt mutatja, hogy egy a héten eltulajdonított kobalt-60-nal kapcsolatos korábbi balesetben Thaiföldön 2000-ben hárman meghaltak és heten megsérültek. Aki öt-nyolc percig közvetlen kapcsolatba kerül ezzel az anyaggal, az búcsút mondhat az életének.
Elég belőle egy gramm töredéke ahhoz, hogy egy úgynevezett piszkos bombába építve jelentős területet szennyezzenek be vele. Ez a fogalom olyan pokolgépet fed, amely hagyományos robbanással szór szét radioaktív anyagot a környezetében.