Ciprus nagy lépést tett abba az irányba, hogy elfogadja az EU és az IMF segítő kezét - állapítják meg elemzők a hét végi elnökválasztási forduló után. Az első helyet Nikosz Anasztasziadész, a segélycsomagpárti jobb-közép Demokratikus Gyűlés párt jelöltje szerezte meg 45,4 százalékos támogatottsággal. Anasztasziedész azzal kampányolt, hogy Ciprusnak meg kell állapodnia a donorokkal a segítségről akkor is, ha ennek kemény feltételei lesznek, ugyanis enélkül elkerülhetetlen az államcsőd.
A második helyen Sztavrosz Malasz, az Akel párt - a ciprusi kommunista párt - jelöltje végzett 27 százalékkal, ami azt jelenti, hogy a jövő hét végi második fordulóban ez a két politikus versenyez egymással. A harmadik Georgiosz Lillikasz korábbi külügyminiszter, kemény vonalas nacionalista lett, aki a szavazatok 24,9 százalékát söpörte be.
Melyik "nagy testvért" válasszák?
Anasztasziedész fel akarja újítani a 17 milliárd euróra - az ország GDP-jével összemérhető összegre - becsült segélycsomagról folyatandó tárgyalásokat, míg Malasz kommunista irányultságú politikája Oroszország felé tekintgetne. Moszkva tavaly 2,5 milliárd euró hitelt nyújtott Nicosiának, miután attól tartott, hogy Ciprus összeomlása maga alá temetné az ország bankjaiban lévő orosz megtakarításokat is.
A Financial Timesnak nyilatkozó egyszerű választók szavaiból az derül ki, hogy komolyan tartanak az államcsődtől. Erre utal a 80 százalékos választói részvétel is. Ciprus már belement az EU és az IMF egyes elvárásainak teljesítésébe, köztük a közalkalmazotti bérek visszafogott csökkentésébe, ám Demetrisz Krisztofiasz, a szintén kommunista regnáló elnök ellenzi a strukturális reformokat, köztük a bankrendszer átalakítását, aminek költségét 10 milliárd euróra becslik.
Néhány hét, foxi-maxi három hónap
A győztesnek szembe kell néznie azzal, hogy Brüsszel a segítség feltételeként várhatóan követelni fogja a pénzintézetekben lévő betétek átvilágítását. Így akarják kideríteni, hogy valóban arra használták-e egyes orosz körök a ciprusi bankokat, hogy tisztára mossák feketén szerzett jövedelmeiket.
A felálló új kormány várhatóan néhány hetes lélegzetvételhez jut abból a jövedelemből, amelyet több nemzetközi energiacég fizet be a költségvetésbe a szigetország környezetében lévő méretes offshore gázmezők feltárási jogáért cserébe. Ebből a forrásból 200 millió euró folyik be. Az igazság végső pillanata azonban júniusban mindenképpen elérkezik, ugyanis Ciprusnak akkor kell törlesztenie 1,4 milliárd euró értékű tartozását, amire várhatóan semmilyen trükkel nem tudják előteremteni a pénzt.