A PNL másik opciója az volt, hogy helyreállítsa a tavaly decemberi választások után létrehozott jobbközép koalíciót az RMDSZ-szel és azzal a Mentsétek meg Romániát Szövetséggel (USR), amely szeptemberben kilépett a közös kormányból, és az ellenzékkel összefogva megbuktatta a Florin Citu PNL-elnök vezette kabinetet - írja az MTI.
A PNL-ben éles vita előzte meg a nagykoalícióról szóló döntést, amelyet 48-22 szavazataránnyal fogadott el az országos tanács.
A párt hétfői határozatáról beszámoló Agerpres hírügynökség szerint a PNL ragaszkodik a miniszterelnöki poszthoz, az - Európai Bizottság által jóváhagyott - nemzeti helyreállítási terv (PNRR) életbe léptetéséhez, Románia pénzügyi stabilitásának megtartásához, a költségvetési hiány csökkentési menetrendjének adóemelés nélküli betartásához, a megkezdett bér- és nyugdíjreform folytatásához, az igazságügyi rendszer reformjához, az Amerikai Egyesült Államokkal ápolt stratégiai partnerséghez és Románia európai, euroatlanti elkötelezettségéhez.
A PNL azt is elvárja leendő koalíciós partnereitől, hogy tartsák tiszteletben a PNL és - a párt jelöltjeként államfővé választott - Klaus Iohannis közti partnerséget.
Az országos tanács ülésén volt pártelnökként a PNL frakciójából már kilépett Ludovic Orban is részt vett. Orban bírálta az "ősellenséggel lepaktáló" pártvezetést, szerinte a PNL nem arra kapott felhatalmazást a választóitól, hogy a "kommunista utódpárt" PSD-vel szövetkezzen, ráadásul az országos tanács még feltételeket sem szabott meg a PNL tárgyalóküldöttsége számára.
Orban úgy vélekedett: a válságot - a nacionalista AUR által felfüggesztéssel fenyegetett - Klaus Iohannis államfő idézte elő, felégetve az összes hidat a PNL és "természetes szövetségese", az USR között, hogy egy kényelmes parlamenti többséget hozzon össze mandátuma hátralévő időszakára.
Hétfőn a PSD országos tanácsa és az RMDSZ szövetségi képviselőinek tanácsa is jóváhagyta a hivatalos tárgyalások megkezdését a PNL-PSD-RMDSZ-nemzeti kisebbségi frakció összetételű nagykoalíció létrehozása érdekében.
A PNL reményei szerint december elsejéig léphet hivatalba a kétharmados - alkotmánymódosító - parlamenti többséggel rendelkező új román kormány.