Románia olyan időszakban van, amikor újra kell gondolnia az élelmiszer-termelését, mert mezőgazdasági nagyhatalom ugyan, de importfüggő, és ez komoly kockázatot jelent – mondja Valeriu Tabără, a Gheorghe Ionescu- Şişeşti Agrár- és Erdészettudományi Akadémia (ASAS) elnöke, volt mezőgazdasági miniszter. A szakember az Agerpresnek nyilatkozott, amit a Maszol.

A globális problémák ellenére nem fenyegeti élelmiszerválság Romániát. „A gondot a hatékonyság és a fenntarthatóság jelenti. És ez nemcsak a mennyiségről szól, hanem a minőségről is. A globális élelmezésbiztonság és a jövő nemcsak a mennyiségről, hanem a minőségről is szól, mivel az emberi elme és intelligencia fejlődése szorosan összefügg az élelmiszerek minőségének javításával.”

Tabără szerint egy esetleges globális élelmiszerválság tíz évvel ezelőtt is téma volt, amikor a regionális élelmiszerkészletek átláthatóságának kérdéséről alakult ki nemzetközi vita. Akkoriban a francia agrárminiszter vetette fel, hogy egyes országok a nyomásgyakorlás eszközének, egyfajta fegyvernek tekintik az élelmiszer-termelésüket.

Nagy baj lehet

„Az agrár-élelmiszeripari termeléssel való játszadozás azóta is egyes országok önérdekkövetési stratégiájába tartozik. Bizonyos intézkedésekkel egész világrészeket lehet megfosztani az élelmiszerektől, amivel félelmetes társadalmi problémákat lehet okozni.” 

Tabără szerint a román mezőgazdaság és élelmiszeripar jelenlegi problémái nem függenek össze a koronavírus-járvánnyal vagy az ukrajnai háborúval. Az egyik gond szerinte a két ágazat, a növénytermesztés és az állattenyésztés közötti aránytalanság, az előbbi javára. Ezzel magyarázható, hogy Románia húst és tejtermékeket is kénytelen importálni.