Terv szerint folytatódnak az orosz Roszatom Oroszországon kívüli beruházásai: a társaság például a napokban kezdte el Egyiptom első atomerőművének építését, az atomenergetikában szintén új Törökországban pedig már a negyedik blokk alapozásán is túl van - írja a Világgazdaság.
Mindkét országban (El-Dabaa, illetve Akkuyu település közelében) ugyanolyan típusú – nyomott vizes, 3+ generációs, 1200 megawattos – egységekből telepít majd négyet-négyet, mint amilyet Paksra is szánnak. Oroszországon kívül Fehéroroszországban 2020 novemberében kapcsolták a hálózatra az első ilyen blokkot, frászt hozva az ottani atomerőműhöz közel élő litvánokra, akik nincsenek meggyőződve a fehérorosz létesítmény biztonságosságáról.
A magyar kormány rendületlenül oroszatom-párti
A finnországi Fennovoima a tavasszal visszavonta a Hanhikivi-1 atomerőmű építésére a Roszatomnak adott megbízását. Új hír egyelőre nincs a várhatóan vitával és pereskedéssel folytatódó finnországi döntésről, de a visszalépésben egyelőre nincs követője a Fennovoimának. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azt reméli, hogy az atomhivatal szeptemberig kiadja a két új paksi blokk létesítésére vonatkozó engedélyt.
Kérdés, hogy jut-e új megbízásokhoz is a Roszatom egy háborúzó anyaországgal a háta mögött. Csehországtól biztosan nem: cseh állami CEZ márciusban írt ki tendert egy új atomblokk építésére, amelyre hatmilliárd eurót szán, és 2036-os üzembe helyezést vár el. Megbízásáért három cég szállt ringbe – a francia EDF, a dél-koreai Hydro & Nuclear Power, és az amerikai Westinghouse –, azonban a kínai és az orosz állami vállalatot biztonsági aggályok miatt kizárták a tenderből.