Jurij Boriszov, a Roszkoszmosz orosz űrkutatási hivatal vezetője nemzetközi partnereinek küldött levelében jelezte, hogy Oroszország 2028-ig meghosszabbítja részvételét a Nemzetközi Űrállomás (ISS) munkájában.
A hír azért sem mellékes, mert
Moszkva korábban bejelentette, hogy 2024 után kivonul az ISS-ről, és saját űrállomást épít.
Boriszov az űrutazás területén létrehozott eddigi legnagyobb és legsikeresebb projektként beszélt Oroszország, az Egyesült Államok, Európa, Kanada és Japán együttműködéséről. Egyúttal örömét fejezte ki, hogy az ISS "folytatja munkáját, és segít megvalósítani az emberiség legmerészebb elképzeléseit a világűr megnyitására".
Alig két héttel korábban Boriszov vázolta Vlagyimir Putyin orosz elnöknek egy orosz űrállomás terveit, amely egyebek között egy orosz holdmissziót szolgálna ki. A becslések szerint 6,7 milliárd eurós költségű űrállomás azonban még csak a tervezési szakaszban van.
Az építésével megbízott Energija űripari vállalat vezető tervezője, Vlagyimir Szolovjov 2022 decemberében azt nyilatkozta, hogy Oroszország vélhetőleg 2028-ban küldhet először legénységet az orosz űrállomásra.
Moszkva 1986 és 2001 között önállóan működtette a Mir űrállomást.