Megemelkedett a Wall Street-i pénzemberek szemöldöke, amikor meghallották, mit gondol mostanában a republikánus párt elnökjelöltségéért küzdő Donald Trump dúsgazdag ingatlanbefektető a pénzvilág szereplőiről - írta a Financial Times (FT). Az újdonsült politikus populista megjegyzéseivel korábban is alaposan felkavarta a politikai közhangulatot az USA-ban, ám úgy tűnik, eddig hitelesebb célpontokat választott.

A bevándorlók és a muzulmán vallásúak elleni kirohanásai "beleférnek" sok konzervatív politikus és szavazó világképébe, ám az, hogy éppen egy mágnás támad rá keresetlen szavakkal a Wall Streetre, mintha kissé disszonáns lenne. Trump azzal vádolja a kirívóan kockázatos befektetésekért cserébe kiugró hozamot ígérő hedge fundokat, hogy minden további nélkül "megússzák gyilkosságokat", amin jól szórakoznak a bankárok.

Másnak akar látszani

Ha már nevetgélésről van szó, éppen erre utalt egy az FT-nek nyilatkozó Wall Street-i bankár is, csak éppen az elnökjelölt-aspiránssal kapcsolatban. Nagyon szórakoztatnak tartom Trump megjegyzéseit, mivel lényegében ő is egy közülünk - fogalmazott a neve elhallgatását kérő pénzember, akinek cége dollármilliós hiteleket nyújtott a mágnás vállalkozásainak. Tök jól érzi magát a Wall Street bankárai között - tette hozzá a bankár.

Trump imázsának fontos eleme, hogy saját vagyonából finanszírozza kampányát, amivel jelezni kívánja, hogy nem válik lekötelezetté egyetlen pénzügyi támogatónak sem. Emellett ingatlanfejlesztőként kézzel fogható értéket alkotó üzletembernek állítja be magát, szemben a hedge fundokkal, amelyek szerinte csak papírokat tologatnak egymásnak - azaz értékpapírokat adnak-vesznek -, és bíznak a szerencséjükben.

Nagyon szép ez a bank

A nagybankok és más pénzügyi szolgáltatók ugyanakkor kulcsszerepet játszottak a mágnás ingatlanbirodalmának felépítésében. Hiteleket adtak vagy üzletrészeket vásároltak fel szükség szerint, továbbá hozzájárultak ahhoz, hogy átütemezzék a bajba került Trump-cégek adósságát. Mielőtt politikussá vált volna, Trump értékelte is ezt a nagyvonalúságot.

A Morgan Stanley az egyik legkiválóbb befektetési bank a Wall Streeten - derült ki 2004-es sajtóközleményéből. A pénzintézet ekkoriban segített neki túlélni a Trump Hotels & Casino Resorts vállalkozás csődjét. Izgalmas együttműködést alakítottunk ki Mitch Petrickkel (a Morgan Stanley korábbi igazgatójával) és csapatával, akik régóta bizonyítják szakmai rátermettségüket - folytatódott a közlemény.

Nem kommentálták

Nem csoda az elégedettség, hiszen a befektetési bank 500 millió dollár összegereblyézésében segített a Trump-vállalat átszervezése során, amelyben a tulajdonos egy másik ismert nagybank, a svájci UBS tanácsadói szolgáltatásait vette igénybe. A Morgan Stanley és más pénzintézetek hivatalosan nem kommentálták az üzletember politikusként tett megjegyzéseit.

Egy bankár, aki részt vett Trump ingatlanüzleteinek lebonyolításában, kollégájához hasonlóan azt állítja, a mágnás kiválóan mozog a Wall Streeten. Kihasználja, hogy az ott dolgozó pénzemberek jó befektetési lehetőségeket keresnek. Ugyanilyen jó a korábbi hitelmegállapodások újratárgyalásában. Ezek során arra épít, hogy a bankok és a hedge fundok legalább az adósságban elúszó pénzük egy részét vissza akarják kapni.

Csődök sorozata

Bukásokból nem volt hiány az üzletember-politikus életpályája során. Az első vállalati csődöt 1991-ben vezényelte le, amikor a kezében lévő Taj Mahal kaszinó vált fizetésképtelenné. Személyesen garantálta 900 millió dollár visszafizetését, amivel elkerülte a magáncsődöt. Ehhez azonban meg kellett győznie a Chase Manhattan Bank vezette bankcsoportot, hogy átütemezze követelései behajtását.

Egy évre rá a New York-i Plaza Hotel dőlt be. Szerencsére kéznél volt a Citigroup, amely egy bankcsoport élén 49 százalékos részesedést vett a szállodában, megmentve a Trumpot attól, hogy eladja az egészet. Később a hotelt eladták egy tengerentúli befektetőcsoportnak.

A milliárdos 2008-ban pert indított a Deutsche Bank ellen egy 640 millió dolláros építési hitel kapcsán, amelyet szerinte az időközben kitört pénzügyi válság miatt nem tudott visszafizetni. A Deutsche ellenkeresetet nyújtott be, majd a felek 2010-ben peren kívül megegyeztek. A német bank öt évvel meghosszabbította kölcsöne futamidejét.

Nem is arra gondolt

Trump kampányának szóvivője szerint a főnöke csak azért tett megjegyzéseket a Wall Streetre, mert hangsúlyozni akarta függetlenségét a pénzügyi támogatóktól. Az üzletember döntéseit nem befolyásolhatják korábbi donorok. Szerinte például ilyen összefonódások miatt nem csökkentek az elmúlt évtizedekben a hedge fundokra kivetett adók.

Az összes elnökaspiránssal összehasonlítva Donaldnak vannak a legkiterjedtebb kapcsolatai a Wall Streeten - mondta az FT-nek Wilbur Ross milliárdos befektető, aki Trump első csődje idején tanácsadóként segítette a bedőlt cég kötvénytulajdonosait. Ugyanakkor eddig semmilyen konkrét javaslattal nem állt elő a pénzügyi rendszer szabályozásával kapcsolatban.

Egy ötlete volt, nevezetesen hogy felajánlotta Carl Icahn ismert tőzsdespekulánsnak a pénzügyminiszteri tisztséget arra az esetre, ha őt választják elnökké. Carl az egyik legsikeresebbe hedge-fund-menedzser, így ebből a gesztusból Ross arra következtet, hogy Trump azért nincs rossz véleménnyel minden pénzemberről.

Eddig bejött

Eddig úgy tűnik, hogy Donald Trump sikeresen adja el magát olyan politikusként, aki a washingtoni eliten kívülről jött, így nem kötik meg a kezét korábbi kapcsolatok, pénzügyi összefonódások. Erre az imázsra építve átlagosan 36,5 százalékos támogatottságot élvez a republikánusok támogatói között. Ezzel messze ő a párt legesélyesebb elnökjelöltje. Az első előválasztás New Hampshire-ben lesz januárban - a közvélemény-kutatások szerint ebben az államban is meggyőző fölénnyel vezet.