Elhalványulni látszik annak esélye, hogy az idén jelentősen csökkenjen a nyersolaj ára, ami magával húzhatná az üzemanyagok árát is - idézte az egyik legismertebb európai árupiaci elemzőt a CNBC. Az év második fele az árak stabilitását hozhatja - derült ki Michael Wittner, a Société Générale (SocGen) vezető elemzőjének szavaiból. A nagyobb árkorrekció lehetőségének esélye a következő hetekben mérséklődni fog.
Először is március-május az évnek az a szakasza, amikor az egész évi olajellátás alapja felépül, és ez eddig nem nyomta le az árakat. A tartalékok felhalmozódását féken tarthatja, hogy az európai finomítókban véget érnek a karbantartási munkák, így felpörög a finomítás, és ugyanez várható az USA-ban is. Némileg bizonytalanná teszi ezt a várakozást, hogy az Atlanti-óceán térségében nagy könnyűolaj-felesleg alakult ki.
Idén stabil, jövőre pity
A SocGen mindezek alapján azt jósolja, hogy 2015 második negyedévében, azaz lényegében a nyáron a londoni Brent jegyzése átlag 60 dollár/hordó lesz - szemben május eleji 65 dollár feletti árral -, majd a negyedik negyedévben hordónként 65 dollárra megy fel az ár. Az észak-amerikai WTI szabvány ára július-szeptemberben 55 dollár/hordó körül ingadozhat, ami az év utolsó három hónapjára 59 dollárra kúszhat fel. Jövőre viszont árcsökkenés jöhet, mert az idei befektetéseknek köszönhetően újabb olajpalakutak állnak üzembe az USA-ban.
A francia bank előrejelzésében szereplő kicsi árcsökkenést támaszthatja alá, hogy a piacon továbbra is érezhető a túlkínálat - derül ki Vandana Hari tőzsdei szakíró szavaiból. A készletek nagyok, miközben a kereslet sehol sem mutatja az erősödés jeleit. A Jemen körüli csetepaté enyhülése és az USA gazdaságának erősödése szintén lefelé nyomja az árat - az előbbi enyhíti a geopolitikai feszültséget, az utóbbi erősíti az olajüzletek elszámoló valutáját, a dollárt.
Éppen az utóbbi hatás miatt csökkent pénteken 66-67 dollár/hordóra a Brent jegyzése. A befektetőket az sem befolyásolta, hogy egy iráni hadihajó a napokban az Arab-öbölben tüzet nyitott egy szingapúri zászló alatt futó hajóra. Egy ilyen incidens máskor meglökte volna az árat, hogy ez most nem következett be, az arra utal, hogy kezd kifutni lendületéből a négy hónapja tartó áremelkedés - vélik Commerzbank elemzői.
A jó ég tudja
Eközben egyelőre továbbra is talány, hogy Szaúd-Arábia vezetői készek-e elszánni magukat arra, hogy az ország olajkitermelésének visszafogásáról döntsenek. Ez egy csapásra feltornászná az olaj árát - derül ki a CNBC összefoglalójából. Ali al-Naimi szaúdi olajminiszter, a világ olajiparának minden bizonnyal legbefolyásosabb vezetője A múlt héten arra célzott, hogy az égiek kezébe teszik le a piac "szabályozását". Senki sem határozhatja meg az árak alakulását, csak Allah - fogalmazott. Annyit még hozzátett ehhez, hogy egyáltalán nem aggódik amiatt, hogy hamarosan az iráni kínálat is megjelenhet a világpiacon.
Hadd jöjjenek az irániak!
A szakértők egyetértenek abban, hogy ha a perzsa ország atomprogramjával kapcsolatos megállapodás életbe lép, akkor feloldhatják az Irán-ellenes szankciókat, így elindulhat az olajexport, ami tovább fogja növelni a piaci túlkínálatot. Főként az óriási kínálat, illetve részben a viszonylag gyenge kereslet áll a hátterében annak, hogy a tavaly júniusi 114 dollár/hordós árról januárra 40 dollárra zuhant a fekete arany ára, majd az elmúlt hónapban visszajött 60-70 dollár közé. Az utóbbi hátterében azonban nem a kínálat csökkenése vagy a kereslet erősödése állt, hanem az amerikai olajpala-kitermelő kutak számának visszaesése, illetve a közel-keleti geopolitikai feszültség erősödése.
Pénzügyi központ épül
Úgy tűnik, a szaúdiak fontosabbnak tartják gazdaságuk átalakítását, mint az olajárak manipulálását. Június közepén 575 milliárd dollárosra tervezett tőzsdét nyitnak a külföldi befektetőknek. Egyetlen megkötésük az lesz, hogy egyetlen külföldi befektető sem tarthat majd kezében a teljes piaci érték tizedénél többet.
Szakértők szerint az új lehetőség legalább 50 milliárd dollárnyi közvetlen működőtőke-befektetést vonzhat az országba rövid távon, feltéve, hogy a világ vezető indexeire is lehet majd üzleteket kötni. A szaúdi vezetés szerint jól kiépült tőkepiaccal és érdekes vállalatokkal várják a külföldieket, akik magukkal hozhatják kifinomult, átlátható értékpapír-piaci kultúrájukat. Így igazi win-win helyzet alakulhat ki, azaz mindenki nyer az üzleten.
Győztek a szaúdiak(?)
Szaúd-Arábia vezetése úgy értelmezi az olajpiacon kialakult helyzetet, hogy győzelmet aratott az amerikai olajpala-termelők felett. Az arab ország napi 10,3 millió hordóra növelte termelését áprilisban, ám eközben nem csökkentek az árak, ami arra utal, hogy a drágábban termelő versenytársak lassan kiszorulnak a piacról. A szaúdiak éppen azért nem mérsékelték exportjukat a nagy árzuhanás idején, hogy ne veszítsék el piaci pozíciójukat.A győzelmi jelentést alátámasztja az International Energy Agency (IEA) tanácsadó cég jelentése, amely szerint az alacsony ár miatt 60 százalékkal esett az USA-ban az olajpalakutak száma. Az amerikai olajpala-kitermelés áprilisban megbicsaklott, ami véget vetett az évek óta tartó sikersorozatnak - vélik a szervezet szakértői. Az IEA ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy az OPEC-en kívüli olajtermelők egy része is pumpálja a csövekbe, ami belefér, ezért korai lenne kijelenteni, hogy a kartell sikerrel védte meg piaci részesedését. A szervezet az árak január óta tartó emelkedésének folytatódását jósolja. A május közepén a londoni Brentért hordónként 68 dollárt kellett adni.