Az EB közleménye szerint a megerősített SIS keretében a tagállamok kötelesek lesznek figyelmeztető rendszert bevezetni annak érdekében, hogy a tagországi hatóságok eredményesebben szűrhessék ki a súlyos bűncselekmény vagy terrorizmus miatt körözés alatt álló személyeket - írta az MTI.
Hatályba lépett emellett az úgynevezett kiutasítási határozat is, amelynek célja, hogy javítson a kiutasítási határozatok végrehajtásán azoknak az unión kívüli országokból érkezett embereknek az esetében, akik az unió területén jogtalanul tartózkodnak.
A tagállamok hatóságainak kötelező lesz megosztaniuk a tudomásukra jutó tervezett terrorista akciók részleteit a többi tagállammal. Megelőző célú intézkedést kell hozniuk továbbá az olyan gyerekek estében, akiknél fennáll annak a kockázata, hogy elrabolják, vagy bántalmazzák őket, illetve a vészhelyzetben lévő, kiszolgáltatott emberek esetében is.
A SIS-hez jelenleg a határőrök, a rendőrség, a vámőrség, és az igazságszolgáltatási és bevándorlási hatóságok férhetnek hozzá. A reform keretében 2019 végére az Európai Unió rendőri együttműködést koordináló szervezete (Europol) is látni fogja a tagállamok figyelmeztetéseit. Az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökséget is ellátják a tevékenységét érintő információkkal.
Az életbe lépett változtatások megerősítik a személyes adatok védelmét is azáltal, hogy összhangba hozzák azt az új általános adatvédelmi rendelettel és a bűnüldözés területén alkalmazandó, az adatvédelemről szóló, úgynevezett rendőrségi irányelvvel - közölte az EB.