Simonyi András, Magyarország korábbi washingtoni és NATO-nagykövete az Insidernek azt mondta, hogy az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek nyomást kell gyakorolniuk Orbán Viktor magyar miniszterelnököre Finnország és Svédország ügyében, hogy minél előbb csatlakozhassanak az észak-atlanti katonai szövetséghez. A korábbi diplomata szerint az egyre tekintélyelvűbbé váló vezető és Recep Tayyip Erdoğan török elnök saját ambícióikat szem előtt tartva továbbra is késleltetik a folyamatot.
„Fájdalmas nekem azt mondanom, hogy Magyarország veszélyt jelent a szövetségre, de úgy gondolom, hogy Magyarország veszélyt jelent a szövetség egységére és integritására” – mondta a lapnak egy nemrég adott interjúban Simonyi András.
„A kérdésem az, hogy miért nem tesznek nagyobb erőfeszítéseket sem az Egyesült Államok, sem a szövetség többi tagja Orbán észhez térítésére. Megértené, ha a megfelelő módon beszélnének vele, ami azt jelenti, hogy világosan és keményen, de nem látom, hogy ez megtörténne” – mondta a korábbi nagykövet.
Törökország azért nem támogatja a svéd és finn csatlakozást, mert a két ország korábban segítette a kurdokat, amelyeket Ankara terrorszervezeteknek tart. Magyarország egyelőre nem szavazott a két ország sorsáról, és nem tett lépéseket a folyamat gyorsításáért az országgyűlésben. Simonyi szerint Magyarország azért nem adta meg a hozzájárulását, mert Orbán Viktor üzenetet küld a szövetségnek, többek között azt, hogy nem akarja, hogy természetesnek vegyék a támogatását.
Lehet még egy ok is a magyar késlekedésre
De van egy másik ok is, amelyet nem szabad alábecsülni – mondta Simonyi, azzal érvelve, hogy nem kétséges, hogy Orbán Viktor megpróbál Vlagyimir Putyin orosz elnök kedvében járni. „[Putyin] szereti az elképzelést, hogy van egy haverja a NATO-n belül, aki az ő ünneprontója, aki megnehezíti a dolgokat” – tette hozzá.
„Azzal, hogy Orbán kitart a NATO-bővítés jóváhagyása mellett, a határokat teszteli, és addig megy, ameddig csak tud. De nem idióta. Megértené, ha a határok világosabbak lennének - ha a határokat világosabban szabnák meg” – mondta Simonyi, hozzátéve, hogy meglepő számára, hogy a többi szövetséges nem tesz semmit a nyomásgyakorlás érdekében.
Simonyi mégis úgy véli, hogy Orbán Viktor végül aláírja a NATO-bővítést, de az időzítés a török kollégájától függhet.
„Amint Erdoğan igent mond, Orbán Viktor is igent fog mondani. Nem hiszem, hogy ő határozza meg az idővonalat, szerintem Erdoğan az, aki meghatározza az idővonalat” - mondta Simonyi, aki szerint ha ő az utolsó ember, aki talpon marad, akkor alá fogja írni.
Alper Coşkun, aki a török külügyminisztérium nemzetközi biztonsági ügyekért felelős korábbi főigazgatója, és aki az ország azerbajdzsáni nagyköveteként is szolgált, az Insidernek elmondta, hogy úgy tűnik, török részről nincs sürgető érzés.
A magyar kormány egyelőre azt jelezte, hogy támogatja a két északi ország csatlakozását. Orbán Viktor kabinetje nem adta jelét annak sem, hogy megakasztaná a folyamatot.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!