Az OPEC tagországai növelték kitermelésüket, így jelenleg naponta több mint másfél millió hordóval múlják felül a saját maguk által megállapított összkvótát. Mindeközben a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) vésztjósló jelentést hozott nyilvánosságra a kialakult olajhelyzetet illetően és a kitermelés növelését sürgette. Bár sok tagország ellenzi, mégis elképzelhető, hogy az OPEC a kitermelés felső plafonjának emelése mellett dönt. Az oroszok eközben mindent megtesznek, hogy megvessék lábukat az amerikai piacon.
Az IEA szerdán közleményben arra figyelmeztetett: a kialakult olajhelyzet rendkívül hasonlít az 1999-es válságot megelőző időszakra. A szervezet szerint a fűtési szezon kezdete és a gazdaság fellendülése előtt, amelyek jelentősen növelik az üzemanyagfogyasztást, zuhannak a tartalékok és emelkednek az árak. Mindezek miatt az IEA sürgette a kőolajtermelő országokat, hogy növeljék a kitermelést. Az OPEC tagországai már az elmúlt hónapban hónapban is hajlottak a termelés növelésére, igaz csak a háborús bizonytalanság miatt emelkedő olajárakra való tekintettel, ám naponta így is átlagosan 1,68 millió hordóval lépték át a január óta érvényes, 21,7 milliós összkvótát - állítja az IEA legfrissebb havi becslésében. Más ágazati források legalább 1,9 millió hordóra teszik a túltermelés nagyságát.
Miközben a legtöbb OPEC-tagország nem javasolja az összkvóta emelését a szervezet következő, szeptember 19-i miniszteri ülésén, egy szaúdi lap nemrégiben arról írt, hogy amennyiben az ár a következő 10 napban meghaladja a 28 dolláros szintet, napi másfélmillió hordós kitermelés-növelésre kerülhet sor. Úgy tűnik, a kvóta megemelése valójában nem jelentene mást, mint az OPEC eddigi túltermelés elismerését.
Amerika olajéhségére játszik a három legnagyobb oroszországi olajtársaság, a Lukoil, a Jukosz és a Tyumen Oil is, a cégek ugyanis közösen vizsgálják meg egy 1,5 milliárd dolláros kikötőfejlesztési terv megvalósíthatóságát. Az Európán kívüli olajexport növelését szolgáló, egy murmanszki töltőállomás, illetve egy 1 500 kilométeres csővezeték megépítését jelentő projektbe a Szibnyefty is beszállna.
A Jukosz egy, napi kétmillió hordó átfejtésére alkalmas terminál építését helyezte kilátásba, a Lukoil pedig egy egymillió hordós kikötő építésére készül, így az amerikai olajszükséglet 5 százalékának megfelelő kivitelt tudnának innen lebonyolítani.
Az orosz olajvállalatok igen intenzíven keresik a módját, miképp tudnának megjelenni az Egyesült Államok piacán: korábbi, orosz lapértesülések szerint a Jukosznak két olajfinomítót adna el az amerikai Williams Cos., egyet Memphisben, egyet pedig Alaszkában. A Jukosz ezt megelőzően, júniusban tankhajókon 2 millió hordónyi olajat indított útnak az Egyesült Államokba a görög partok közeléből.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.