A vírus, amely 2015-16-ban gyorsan terjedt Brazíliában és a Karib-térségben, várandós nők ezreit fertőzte meg, és több mint kétezer újszülöttnél okozott kisfejűséget, egy olyan ritka születési rendellenességet, amelyben a csecsemő a normálisnál kisebb fejkörfogattal és aggyal születik. Ez egész életére kiható fogyatékosságot okoz.
A kutatók többsége úgy véli, hogy a Zika-vírus főként két szúnyogfaj, az aedes aegypti vagy az aedes albopictus csípésével terjed.
A Georgiai Egyetem ökológusai azonban feltételezték, hogy más szúnyogfajok is képesek a Zika-vírus terjesztésére, mivel a mikronéziai Yap szigetén 2007-ben kitört járványos Zika-lázat más faj, az aedes hensilli terjesztette, illetve mert a Zika-vírussal rokon más vírusok terjedése több mint kilenc szúnyogfajhoz köthető.
Kapcsolódó
Elméletük igazolására a kutatók alkottak egy matematikai modellt, amely a Zika-vírussal rokon vírusok, a flavivírusok családjába tartozó vírusok és a hozzájuk köthető összes szúnyogfaj adathalmazában próbált rendszert találni. A modell segítségével mutatták ki, hogy 35 szúnyogfaj, amelyekből hét az Egyesült Államokban is jelen van, lehet Zika-vírus terjesztő - olvasható a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.
Az eLife folyóiratban megjelent tanulmányukban a szakemberek javasolják, hogy eredményeiket használják fel a vírust terjesztő szúnyogfajok további tanulmányozásához, amely megerősítheti elméletüket a Zika-vírus terjesztésének képességéről.
A Zika-vírus a flavivírusok családjába tartozó vírus, ugyanebbe a víruscsaládba tartozik egyebek között a sárgaláz és a dengue-láz vírusa is.