Miközben Európa már túljutott a 2010 óta szorongató pénzügyi válságon, még mindig szembe kell néznie a régiót adós és hitelező országokra kettéosztó politikai krízissel - mondta Soros György a Bloomberg tévécsatornának szerdán Londonban adott interjúban. Ezzel párhuzamosan a bankokat stressz-teszteknek vetik alá ahelyett, hogy a vállalkozások hitelezésére, ezáltal a gazdaság élénkítésére bátorítanák őket - mutatott rá.

"Egy 25 évig tartó stagnálást Európa nem élne túl" - fogalmazott az interjúban a neves befektetési alapkezelő pénzügyi szakember. "Tovább kell mélyíteni az integrációt, meg kell oldani a bankok problémáját, mivel Európa messze a világ mögött kullog pénzügyi rendszerének rendbe tételében" - figyelmeztetett.

Soros György szerint az "alulértékelt" európai banki részvények kiváló befektetési lehetőséget kínálnak, bár a bankok az idén nehéz év elé néznek, mert ahhoz még javítaniuk kell a tőke-megfelelési mutatóikat, hogy sikeressen túljussanak az ECB következő stressz-tesztjén.

Ukrajnával kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy az ottani történések Európa számára "ébresztőként" kellene hatnia, miután annak a politikai válságnak az okai, amivel az az ország most szembe néz, részben azokból a problémákból fakadnak, amelyek a régió pénzügy válságát is kiváltották.

Soros szerint az EU túl sokat követelt és túl keveset adott, amikor az ország az EU-hoz akart csatlakozni, ami viszont Vlagyimir Putyinnak adott lehetőséget arra, hogy ezt az űrt kitöltse és hatalmat szerezzen Ukrajna felett.

Európának újra fel kell fedeznie a saját identitását, ahelyett, hogy minden egyes tagállam csak a saját nemzeti érdekeit próbálja érvényesíteni és egymással keveredik konfliktusba.

Soros emellett azt is megjegyezte, hogy a brit EU-kilépésről szóló referendum "katasztrofális" lenne, mert munkahelyek vesznének el. A brit gazdaságot multinacionális vállalatok húzzák, amelyek Európának adnak el árukat és szolgáltatásokat, vagyis az Egyesül Királyság számára "öngyilkos" húzás lenne, ha kilépne az EU-ból.