Buborékok voltak, vannak és lesznek, ezek kialakulása része a kapitalista gazdaságnak - mondta Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutalap igazgatója azon a sajtótájékoztatón, amelyet a szervezet új előrejelzését bemutató előadása után tartott. Ezzel a megjegyzésével a CNBC újságírójának kérdésre felelt.
A kérdés úgy hangzott: nem tart-e attól, hogy a világ nagy jegybankjainak monetáris enyhítési politikája miatt, ami pénzzel árasztja el a gazdaságokat, eszközbuborékok - ingatlanpiaci, tőzsdei lufik - alakulnak ki? Lagarde nem ebben látja a fő veszélyt, hanem inkább abban, hogy ez az óriási pénznyomtatás miért nem gyakorol nagyobb hatást a világgazdaságra.
Hol a fenében van a növekedés?
A mesterségesen teremtett pénz miért nem társul a magántőkével, azaz miért nem pörögnek fel a befektetések? A világ államai óriási pénzeket öltek infrastrukturális fejlesztésekbe, ám ennek szintén alig van hatása - nem vezetett a gazdaság erőteljes élénküléséhez. Nem az a fő gond, hogy túl sok pénz árasztotta el a gazdaságot, hanem az, hogy nem látjuk a termelékenység javulását, ami a növekedés erősödéséhez vezethetne.
Ezzel összhangban Lagarde nagy örömének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy az amerikai Fed nem növelte alapkamatát. Mint fogalmazott megnyugvással tapasztalták, hogy az amerikai döntéshozók a gazdasági mutatók alakulásának függvényében alakítják a hitelköltségeket és figyelembe veszik a hazai változások nemzetközi hatását is.
Hanyatló világkereskedelem
Az IMF első embere előadásában is hangot adott aggodalmainak. Az amerikai kamatemelés lehetősége mellett megemlítette a kínai gazdaság lassulását. Ezek olyan bizonytalansági tényezők, amelyek - más elemek, elsősorban a geopolitikai válságok mellett - magyarázatot kínálnak a világkereskedelem kiábrándító alakulására. Ezzel a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) legfrissebb jelentésére utalt.
Eszerint az év első két negyedében 0,7 százalékkal zsugorodott az áruk és szolgáltatások világszintű forgalma. Ennek tükrében a WTO arra számít, hogy 2015-ben 2,8 százalékkal bővülhet a világkereskedelem, ami 2016-ban 3,9 százalékra gyorsulhat. Korábban 3,3 százalékot jósoltak az idei, illetve 4,0 százalékot a jövő évre.
Lomha világgazdaság
Lagarde a CNBC-nek nyilatkozva világossá kívánta tenni, hogy értékelésük szerint a világgazdaság fellendülőben van, ám a bővülés láthatóan lassul. A növekedés tempója idén halványabb lehet a tavalyinál. Legfeljebb 2016-ra várhatunk némi gyorsulást, ám ez is egyenlőtlen lesz. A fejlett gazdaságok vehetnek némi lendületet, ám a feltörekvők az ötödik olyan évre számíthatnak, amelyben csökken a bővülésük üteme.
Összességében csalódást keltő, egyenetlen globális növekedéssel kell számolnunk, ráadásul a középtávú - öt évre előretekintő - kilátások gyengültek. Az "új középszerűség" veszélye, amiről egy évvel ezelőtt beszélt, azaz az a lehetőség, hogy a növekedés hosszú ideig lassú marad, közelebb került a megvalósuláshoz.