Frank-Walter Steinmeier a háromnapos konferenciát megnyitó beszédében kiemelte, hogy Európa a német diplomácia "fix pontja", és "aktív német külpolitika csak Európában és Európa által létezhet".
"Téved, aki azt gondolja, hogy Németország egyedül megoldhat akár csak egyetlen gondot is a világon. Csak a partnereinkkel együtt és a szövetségi rendszereinkben lehet súlyunk" - mondta a német külügyminiszter.
A külügyminisztérium honlapján közzétett beszéd szerint hangsúlyozta: a kétpólusú világrend "elsüllyedt", de új rend még nem alakult ki. A világ új rendet keres, és ebben a folyamatban "a mi rendszerünk, a liberális demokrácia heves és egyre élesebb versenyben van".
Ezt jelzi, hogy a következő évtizedben Kína lesz a világ legnagyobb nemzetgazdasága, így évszázadok óta először kerül nem nyugati, nem angol nyelvű és nem demokratikus berendezkedésben élő nemzet az első helyre, "és az Európai Unióban is vannak erők, amelyek a nehézkesnek és gyengének nevezett demokrácia bukását hirdetve indulnak szavazatvadászatra" - mondta a szociáldemokrata politikus.
Visszatért a háború és béke kérdése
Ugyanakkor "nemcsak a mi sajátos államformánkat, a liberális demokráciát" teszi próbára a változó világ, hanem magát "az államiság eszméjét" is, hiszen az államok sérülékenysége és sodródása a teljes bukás felé a Szíria és Irak közötti térség mellett Afrikában is megfigyelhető - folytatta. Az ukrán válsággal pedig "visszatért Európába a háború és béke kérdése", és Oroszország megkérdőjelezi a kontinensen meghúzott határokat - mondta.
Rámutatott, hogy a válságövezetek minden eddiginél közelebb vannak Németországhoz, és Németországot minden eddiginél sűrűbb hálózat köti össze a világgal, így a válsággócokkal is.
Ebben a helyzetben Németország számára "létszükséglet" az "okos és aktív" külpolitika. Erre kötelez "a partnereinkkel közösen viselt felelősség és a saját érdekünk" - mondta a német külügyminiszter. Hozzátette: a diplomáciának a problémák megoldására kell törekednie, ezért a külképviseleti vezetőknek és a minisztériumi vezetőknek a helyzetelemzés mellett megoldási javaslatokat is ki kell dolgozniuk.
A rendszerek versenye elindult
A "rendszerek versenye" elindult, és "új, magabiztos versenyzők jelentek meg, akiknek a politikai felfogása rendszerint nem felel meg az európai demokrácia westminsteri eszményeinek", de "a mi nyugati demokráciánk egy valamiben előttük jár: abban, hogy képes felülvizsgálni és megújítani saját magát" - mondta Frank-Walter Steinmeier.
"Ez az erősségünk a drámai gyorsasággal változó világban, amelyben egyre inkább a tanulási és alkalmazkodási képesség" határozza meg a sikert - emelte ki a német külügyminiszter. Hangsúlyozta: meg kell őrizni azt, ami "erőssé és vonzóvá teszi a világban az 'európai modellt', jelesül a sajátos kapcsolatot a szabadság és az összetartás, a piacgazdaság és a jóléti állam, és a versenyképesség és a szociális kiegyenlítés között".