Távol maradt egymástól a demokrata amerikai kormány és a kongresszusi többséggel rendelkező republikánus ellenzék képviselőinek álláspontja az amerikai közadósság plafonjának emeléséről folytatott csütörtöki tárgyaláson - derült ki a felek egyeztetése után. Barack Obama elnök a vitát követően bejelentette, hogy vasárnap folytatják a megbeszéléseket - az idő egyre inkább szorítja a feleket, mivel augusztus 2-áig dűlőre kellene jutni a kisebb részben magántartozásokat, nagyobb részben államadósságot tartalmazó közadósság 14,3 ezer milliárd dolláros korlátjának megemeléséről.

Az USA költségvetési hiánya évente 1,5 ezer milliárd dollár, amit kötvénykibocsátásokból fedeznek, azonban a felhalmozódó deficit nyomán a kormány már május végén meghaladta ezt a limitet, amelynek megemeléséhez szükséges a kongresszus hozzájárulása. Ha nincs egyezség, akkor az USA fizetésképtelenné válhat, ami újabb gazdasági világválsághoz vezethet.

Obama hivatalba lépésének idején, 2009 januárjában még csak 10,6 ezer milliárd dollár volt az adósság, ám eddig nem okozott gondot - a költségvetésben minden évben meghatározott - plafon emelése, mivel tavaly év végéig a kongresszus is a demokraták kezében volt. A 2010. őszi választások azonban fordítottak a helyzeten, arra kényszerítve a két pártot, hogy megegyezzenek a korlátról. Ez nem lenne gond, ha a republikánus párt radikális, a közkiadások brutális lefaragását akaró, az adóemeléseket kizáró szárnya nem erősödött volna meg.

A tárgyalások az elmúlt időszakban eredménytelenül folytak: a republikánusok a múlt hónapban felálltak az asztaltól, mert elfogadhatatlannak tartották azt a demokrata elképzelést, amely az adózási kiskapuk bezárását, illetve a jómódúak adókedvezményének eltörlését indítványozta volna a költségvetés egyensúlyának javítása érdekében.

Abban egyetértenek a felek, hogy csak akkor emelhető az adósságplafon, ha a költségvetés hiányának visszafogásával megelőzik, hogy hosszabb távon tovább nőjenek a köztartozások. Obama a tegnapi tárgyalásokra négyezer-milliárdos csomaggal érkezett, amely jelentős kiadáscsökkentéseket tartalmazott a szociális ellátórendszer megváltoztatásával, az időseket segítő Medicare és a szegényeket támogató Medicaid programok költségkeretének lefaragásával. Az utóbbi két program kurtítását a demokraták korábban elképzelhetetlennek tartották.

A republikánus delegáció javaslata az volt, hogy a széles sávú mobil-adatátvitel újabb frekvenciatartományainak értékesítéséből befolyó pénzből bővítsék a bevételeket, továbbá elképzelhetőnek tartanának bizonyos adóemeléseket, ha ezt más adónemek mérséklése ellensúlyozná. Egyik képviselőjük a tárgyalás után adott tévényilatkozatában világossá tette: a republikánus politikusok egy dologban egyetértenek: nincs itt az ideje az adóemeléseknek.

Az elemzők szerint az sem jelentene garanciát a helyzet megoldására, ha a demokrata és a republikánus vezetők egyezségre jutnának egymással, mivel második vonalbeli társaik, a kongresszusi és szenátusi képviselők kevésbé érdekeltek a megállapodás tető alá hozásában. Mark Mardell, a BBC észak-amerikai ügyekben illetékes szakújságírója még világosabban fogalmaz. Szerinte Obama elnök legutóbbi ajánlatával azt akarta kifejezésre juttatni, hogy hajlandó átlépni a saját árnyékát a megegyezés érdekében, ám a republikánusok olyan mélyen beásták magukat a saját lövészárkukba, hogy inkább kirobbantanának egy újabb gazdasági válságot, mint hogy egy lépést is hátráljanak, vagy hogy akár egyetlen kicsi kompromisszumot kössenek.