Mohamed bin Szalmán hangot adott azon meggyőződésének, hogy Donald Trumppal együttműködve - ahogyan fogalmazott - "sok mindent elértünk a Közel-Keleten, különösen a szélsőségesség, a szélsőséges ideológiák elleni küzdelemben". Hozzátette, hogy az Iszlám Állam nevű terrorszervezet "rövid idő alatt eltűnt Irakból és Szíriából, és jónak nevezte az "Irán negatív lépéseinek" visszaszorítására tett lépéseket.
A trónörökös ugyanakkor visszautasította az amerikai elnök kedden, egy mississippi választási gyűlésen tett kijelentéseit, miszerint a szaúdi uralkodó "két hétig lenne hatalmon" az Egyesült Államok katonai támogatása nélkül, és Rijádnak ezért a támogatásért fizetnie is kellene - számolt be az MTI.
Kapcsolódó
"Az embernek el kell fogadnia, ha bármelyik barátja jó dolgokat és rossz dolgokat egyaránt mond. Lehetnek félreértések, és ezt mi ebbe a kategóriába soroljuk" - fogalmazott Szalmán herceg, és hozzátette, hogy Szaúd-Arábia nem ingyen kap fegyvereket az Egyesült Államoktól, hanem megvásárolja ezeket. "Amióta csak Szaúd-Arábia és az Egyesült Államok kapcsolatban áll egymással, mi mindent pénzért vásároltunk meg" - szögezte le a trónörökös. Kiemelte, hogy Donald Trump megválasztása óta a sivatagi királyság változtatott a fegyvervásárlási politikáján, és az elkövetkező tíz évben a fegyverzeteinek több mint 60 százalékát az Egyesült Államoktól kívánja beszerezni. Utalva Donald Trump 2017 májusában Rijádban tett látogatására és az ott aláírt amerikai-szaúdi megállapodásra, hangoztatta, hogy ezzel az egyezménnyel mindenki jól járt, mert munkahelyeket teremt majd mind az Egyesült Államokban, mind Szaúd-Arábiában. Rijád nem fog külön fizetni a biztonságáért - emelte ki.
A koronaherceg hosszasan beszélt a szaúdi belpolitikai helyzetről is. Elmondta, hogy a korrupció elleni kampányban az érintettek 35 milliárd dollárnak megfelelő összeget - 40 százalékát készpénzben, 60 százalékát pedig vagyontárgyak formájában - utaltak át a kormánynak. A korrupcióellenes kampány várhatóan két éven belül zárul le - közölte, és hozzátette, hogy jelenleg nyolc ember van korrupció miatt őrizetben.
Elmondta továbbá, hogy nagy a munkanélküliség az olajmonarchiában, az elmúlt évtizedben most a legmagasabb: 12,9 százalékos. Úgy vélte, hogy ez az arány csökkenni fog, mert a magas olajáraknak köszönhetően a kormány többet költhet. A magas olajárakat nem az iráni olajexportot érintő, hamarosan életbe amerikai szankcióknak tulajdonította, hanem a líbiai, mexikói, venezuelai fejleményeknek.
Szaúd-Arábia jelenleg napi 10,7 millió hordó nyersolajat termel ki, és további 1,3 millió hordónyi kitermelésére van még módja újabb beruházások nélkül - szögezte le a herceg. Kifejtette, hogy Kuvaitnak is nagy olajtartalékai vannak, Rijád szeretne is közös kitermelést, de a két országnak előbb még meg kell vitatnia bizonyos, évtizedek óta megoldatlan, elsősorban a kuvaiti szuverenitást érintő kérdéseket.
Mohamed bin Szalmán bejelentette: 2030-ig kidolgozott fejlesztési terve van, ennek része a nem olajkitermelésből- és eladásból származó jövedelmek növelése és az Aramco olajvállalat nyilvános részvénykibocsátása, valószínűsíthetően 2019-ben.
A fotó forrása: Hassan Amar/AFP