A londoni gazdasági napilap és az Equilar pénzügyi tanácsadó cég évente készít felmérést a világ legnagyobb bankjainak vezetői javadalmazásáról. A hétfőn ismertetett idei kimutatás szerint Jamie Dimon, a JP Morgan vezetője és Lloyd Blankfein, a Goldman Sachs igazgatója összesen 314 millió dollárral lett gazdagabb Trump győzelme után a birtokukban lévő részvény- és opció-portfoliók piaci értékének megugrása miatt - írja az MTI londoni tudósítója.
Dimon és Blankfein fejenként 150 millió dollárt meghaladó befektetési nyeresége kiugró, mivel a vizsgált mezőnyben szereplő többi 18 amerikai nagybank vezérigazgatói ugyanezen a tőzsdei felfutáson egyenként átlagosan 4 millió dollárt nyertek.
Dimon a befektetési portfóliója utáni nyereségén túl is a világ legjobban fizetett bankára volt: prémiumokkal együtt tavaly 28,2 millió dollárt keresett. A második helyre James Gorman, a Morgan Stanley vezérigazgatója került 22,5 millió dolláros javadalmazással, őt követte Lloyd Blankfein, a Goldman Sachs vezetője 22,3 millió dollárral.
A húszas amerikai mezőny éves átlagfizetése 2016-ban 12,5 millió dollárra csökkent az egy évvel korábbi 14,2 millió dollárról.
A Bank of America vezetőjének fizetése az általános csökkenési folyamattal szemben jelentősen nőtt: Brian Moynihan tavaly 20 millió dollárt vitt haza, 23 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.
Az európai bankvezérek tavalyi átlagfizetése a Financial Times és az Equilar felmérése szerint messze elmaradt az amerikaiakétól: tavaly 8,5 millió dollárnak felelt meg.
A kimutatás szerint a fizetéssel, jutalmakkal, illetve a személyes befektetési portfóliók nyereségével együtt számolt amerikai bankvezetői jövedelmek átlagosan 2,1-szeresen haladták meg tavaly az európai bankvezérek teljes jövedelmét. A tanulmány szerint ugyanakkor az amerikai nagybankok átlagos nettó bevétele 2016-ban csaknem 7,5-szer volt magasabb az európai bankok nettó bevételeinél.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!