A RenewableUK által közzétett elemzés azt mutatja, hogy az Egyesült Királyságban a tengeri szélenergia iparágba 2021-ben rekordösszegű, 900 millió fontot meghaladó beruházást jelentenek be. A forintra átszámoltan több mint 375 milliárdos szigetországi invesztíció a legmagasabb éves összegnek számít ebben a szektorban.
A kereskedelmi szövetség londoni Global Offshore Wind konferenciáján ismertetett rekorddöntés nem véletlen: az offshore szélerőműiparnak komoly részt kell vállalnia az Egyesült Királyság energetikai átmenetében. Nem csak működő szélfarmokról szól e vállalás, hanem arról is, hogy a berendezések, és az iparág eszköz-, anyag-, és gyártásszükségletét is nagyrészt, 2030-ra már 60 százalékban az ország területén, brit munkavállalókat foglalkoztatva gyárt és tesz elérhetővé.
A brit kormány részt vesz a gyártókapacitások beruházástámogatásában: olyan vállalatokat preferálnak leginkább, amelyek az iparág számára a stratégiailag fontos alkatrészeket (“lapátot” vagyis: pengéket, tornyokat, kábelt stb.) gyártanak. Egy 100 millió fontos alapból (Offshore Wind Growth Partnership) idén 4,5 millió font értékben 76 ársaságbak ítéltek meg támogatásokat.
Azt, hogy a mozgásban lévő beruházási rendszer hogyan működik, jól mutatja, hogy az elmúlt hónapokban kik-milyen projektindításokat, munkahelyteremtő beruházásokat jelentettek be.
Íme néhány kiemelkedő tétel:
- A JDR Cables bemutatta a Cambois-ban építendő új gyárának tervét ahol 130 millió fontos beruházással 170 új munkahelyet teremtenek, de a kábelgyár további 270, már meglévő munkahelyet is megóv azzal, hogy a gyártási profilt az iparági szükségeltekhez jobban igazítja - ez a gyára Hartlepoolban termel.
- Tavasszal a GE több millió fontos beruházást jelentett be, az egykori Teesside-i acélgyártó üzem helyén a GE legnagyobb méretű szélturbinájához, a Behemótnak becézett Haliade-X-hez gyártanak majd turbinalapátokat - 750-en.
- Júliusban a dél-koreai SeAH Wind vállalat 260 millió font befektetésről adott hírt, mely szerint a Humber déli partján található Able Marine Energy Parkban 750 új munkahelyet teremtenek azzal, hogy tengeri szélturbinás “torony” (ez az ún. monopile) építésére képes gyárat alakít ki.
- Az offshore platformok toronyállítására és összeszerelésére specializálódott Smulders Projects ugyanekkor jelentette be, hogy 70 millió fontot forgat be a Newcastle közelében lévő telephelyének működésébe - amivel több mint 300 munkahelyet tud majd garantálni.
- A Siemens Gamesa pedig szűk két hónapja közölte, hogy Hullban, ahol a tengeri szélturbinás lapátgyára működik, 186 millió fontot fektet be a termelés duplázására - és 200 új munkahelyet alakít ki.
Dan McGrail, a RenewableUK vezérigazgatója az elemzést kommentálva úgy fogalmazott: a 900 millió fontot meghaladó "befektetési kedv” azt mutatja, hogy a 2020-as évek lesznek az Egyesült Királyság offshore szélenergiás évtizede, mely több tízezer munkahelyet teremt és milliárdos beruházásokat vonz az ország legmodernebb gyáraiba.
Az Egyesült Királyságban a tengeri szélenergia iparágban jelenleg 26 ezer ember dolgozik. A prognózisok szerint a következő öt évben ez a szám 69 ezer főre emelkedik majd.