Lesújtó véleménnyel van Szerbia politikai állapotairól Bojan Pajtić, volt tartományi kormányfő, a Demokrata Párt egykori elnöke, az Újvidéki Egyetem Jogtudományi Karának professzora - derül ki a vajdasági Szabad Magyar Szónak adott interjújából. Mióta távozott a politikából, internetes blogot üzemeltet, amelyen ugyan nem politizál olvasóival, de a kommentekből látja mit gondolnak.
Részben ennek alapján úgy látja, hogy a mai belpolitikai helyzet sokkal inkább hasonlít egy maffiasorozatra, mint egy jogállamra. A szerbiai hatalom bűnözőket használ marihuánatermesztésre, szavazatvásárlásra, a másként gondolkodók és az újságírók megverésére, az emberek megfélemlítésére. Láttuk már, hogy akár a helyi közösségi választásokon is hogyan zavarják el listákkal közlekedő fekete dzsipes alakok az embereket szavazni. Még a kilencvenes években sem volt ilyen durva a helyzet.
Kapcsolódó
- Azt gondolom, hogy az ellenzéki politikusok most megértették, hogy mi a választások igazi tétje. A sajtó 90 százalékát a hatalom ellenőrzi, az embereket zsarolják és megfélemlítik, és soviniszta retorika dívik – ezt a rendszert kell megtörni a választásokon. A szavazatvásárlás és a médiakontroll miatt az ellenzék nem győzhet az országgyűlési és az elnökválasztásokon, de a fővárosi polgármesteri választásokon van esélye.
Szerbiának választania kell!
A jelenlegi hatalomnak két alappillére van: a maffia és az elnyomott sajtó. Az előbbi logisztikai támogatást nyújt a szavazatvásárláshoz, és ha kell, el is páholja a tüntetőket. A maffiával le kell számolni, vissza kell szorítani Európa legmagasabb korrupcióját és fel kell szabadítani a sajtót. Ezeket a változásokat csak a rendszer leváltásával lehet megvalósítani.
– A nemzetközi politika fordulóponthoz érkezett, nagy a feszültség Oroszország és a nyugati hatalmak között. A szerbiai hatalom szavak szintjén az EU-integráció mellett van, de nem tett semmit a felzárkózásért, és a fiatalok ezért hagyják el tömegesen az országot. A választói között sok a soviniszta és az oroszbarát, nekik nem fordíthat hátat, ezért a gesztusaival az oroszbarátság mellett teszi le a voksát. A nemzetközi helyzet alakulása jelentős befolyással lesz az ország sorsára, és Szerbiának dönteni kell majd.