Horvátország és Magyarország továbbra is tárgyalásokat folytat arról, hogyan tehetnék kétirányúvá a két országot összekötő gázvezetéken az energiahordozó áramlását - jelentette az ICIS petrolkémiai információs portál. Az ügy azért fontos, mert ha a Krk szigetén felépül a horvát folyékonygáz-terminál, akkor megjelenhet a piacon a magyar kereslet a Horvátországból érkező gáz iránt.
Építkeznek
A jelenlegi rendszer lehetővé teszi, hogy Magyarország felől eljusson a susogó energiahordozó déli irányba, ám a fordított áramláshoz szükséges infrastruktúra egyelőre nem épült ki. A gáztovábbításért felelő horvát rendszer-üzemeltető, a Plinacro elkezdte egy új kompresszorállomás építését, amely a tervek szerint változtat a helyzeten.
A horvát cég úgy számol, hogy 2017 végétől Magyarországra, 2018 végétől Szlovéniába kezdhetik el a gázszállításokat. Ugyanakkor a magyar FGSZ Földgázszállító Zrt. az internetes portál értesülése szerint azt javasolta, hogy ideiglenesen írjanak alá egy nyomásmenedzsment-megállapodást, amely az FGSZ határra telepített kompresszorára támaszkodna.
Úszó terminál
A magyar nagy nyomású földgázszállítási rendszer kiépült és kész arra, hogy mindkét irányba szállítson gázt - fogalmazott az FGSZ szóvivője az ICIS-nek. A vállalat javaslatáról jelenleg is tárgyalnak a Plinacróval. A szóvivő nem adott meg határidőt a tavaly nyár óta folyó egyeztetések befejezésére. A Plinacro nem kommentálta az értesülést.
A beruházások megtérülésének nézőpontjából gondot okozhat, hogy az lng-terminál építése később fejeződhet be, mint a hajón érkező gáz továbbításának infrastruktúrájának kiépítése. A zágrábi kormány ezért újra elővette azt az elképzelést, amely szerint úszó terminált építenének. Ezzel csökkenthetnénk az építési költségeket.
Össze fogják hangolni
Az létesítmény létrehozásának finanszírozása iránt hét befektető érdeklődik - jelentette az LNG Croatia még januárban. A végső döntést legkésőbb szeptemberig hozzák meg. A kereskedelmi szintű gázátalakítás 2019 negyedik negyedévében kezdődhet meg. Ha az úszó rendszer mellett döntenek, akkor már 2018-tól megindulhat a folyékony gáz visszaalakítása légneművé.
Az lng-beruházás ösztönözheti a Plinacrót, hogy biztosítsa az energiahordozó kétirányú áramlását, hiszen így tudná exportálni a gázt Magyarországra. Az FGSZ arra számít, hogy még az lng-létesítmény elkészülte előtt létrejön a szükséges továbbítási infrastruktúra.