Ausztráliát soha nem kerülték el az izzasztó hőhullámok, ám az utóbbi években egyre forróbb kánikulák követik egymást, ami arra készteti a kontinensnyi ország lakosait, hogy újragondolják, hogyan élnek, hogyan dolgoznak - írja a BBC. Longreach városában a hét végét megelőzően 13 egymást követő napon haladta meg a hőmérséklet a 40 Celsius-fokot.
Ilyen sorozatra a legöregebbek sem emlékeznek. A korábbi rekord négy nap volt - derült ki az ausztrál meteorológiai intézet adataiból. A múlt havi hőhullám ugyanakkor nem példa nélküli az utóbbi években. Az 1910 óta felhalmozott statisztikai adatok szerint 2013 volt a legmelegebb év Ausztrália történetében az elmúlt bő száz évben.
A forróság miatt kiszáradnak az édesvíz-ellátásban kulcsszerepet játszó tározók, a vadállatok egyre nehezebben találnak vizet. A munkaadók arra kérték alkalmazottaikat, hogy korábban kezdjék a melót, mert lehetetlen dolgozni a nap legforróbb időszakaiban. A hőhullámok olyan gyakoriakká váltak, hogy az ausztrál vállalatoknak ki kell találniuk, hogy alakíthatják "kánikulaállóvá" a tevékenységüket.
Nem tudnak dolgozni
És ez nem minden: le kell menni az alapokig. Azt is át kell gondolni például, hogy milyen házakban éljenek a jövőben az emberek, ha - amint az borítékolható - a globális felmelegedés miatt tartóssá válik az időjárás-változás. Felmerült az a kérdés is, hogyan kell megváltoztatniuk az embereknek az életmódjukat, hogy kibírják az különleges forróságot.
Ezzel kapcsolatban kutatások indultak, amelyek egyebek mellett azt vizsgálják, hogyan lehetne átvenni az élsportolók és a katonák módszereit ezzel kapcsolatban - derült ki Elizabeth Hanna egészségkutató szavaiból. Szerinte óriási hatása lesz a gazdaságra annak, hogy az átlagemberek egy ponton képtelenek dolgozni a melegben.
Elemzéseik szerint ez pillanat nagyjából 35 foknál következik be. A kutatók első lépésként mindenesetre azt tanácsolják, hogy mind a sportolók, mind a nézők érdekében ne rendezzenek nagy versenyeket Ausztráliában a déli félteke nyári időszakában.