Caj Jing-ven tajvani elnök az ország csendes-óceáni kereskedelmi együttműködéshez (Átfogó és Progresszív Megállapodás a csendes-óceáni Térség Partnerségéről, CPTPP) való csatlakozásának támogatását kérte hétfőn a brit küldöttségtől – írja a Reuters.
A CPTPP-csoport tagjai közötti kereskedelem szinte teljesen vámmentes, az ilyen jellegű fizetési kötelezettségeket 95 százalékban eltörli a megállapodás.
A paktum jelenleg 11 országot kapcsol össze kereskedelmi szempontból:
- Ausztráliát;
- Bruneit;
- Kanadát;
- Chilét;
- Japánt;
- Malajziát;
- Mexikót;
- Új-Zélandot;
- Perut;
- Vietnamot és
- Szingapúrt.
A tajvani kérés pikantériája, hogy Kína, Tajvan és az Egyesült Királyság egyaránt 2021-ben jelezte, hogy csatlakozni szeretne a kereskedelmi csoporthoz, Ecuador és Costa Rica mellett.
Kína természetesen ellenzi Tajvan csatlakozását. Ugyanakkor jelenleg a britek szénája sem áll túl jól: a közelmúltban Kemi Badenoch brit üzleti és kereskedelmi államtitkár egyeztetett kanadai kollégájával a két fél közötti nézeteltérések elsimításáról. Azt követően ugyanis, hogy London és Ottawa között felszikrázott a feszültség, a többi tagállam képviselői gyakorlatilag feltett kézzel hátráltak pár lépést az Egyesült Királyság CPTPP-csatlakozásának ügyében.
A hétfői brit-tajvani találkozón Caj Jing-ven elmondta, bízik benne, hogy végül nem lesz akadálya a brit CPTPP-csatlakozásnak.
Ahogy azt is remélem, hogy Nagy-Britannia, amely mindig ragaszkodik a magas színvonal fenntartásához, támogatja majd Tajvan csatlakozását is. Ezzel tovább mélyülhetne a két ország közötti partneri kapcsolat
– tette hozzá.
Kína heves tiltakozását ignorálták a britek
Kína nagy-britanniai nagykövetsége vasárnap élesen bírálta az Egyesült Királyság hétfőre ütemezett tajvani látogatási terveit.
Ez „durva beavatkozás Kína belügyeibe és egy borzasztóan téves jelzés a Tajvan függetlenségéért küzdő szeparatista erőknek" – figyelmeztették a brit politikusokat.
Kína az elmúlt időszakban katonai, politikai és gazdasági nyomásgyakorlással is igyekezett világossá tenni, hogy saját fennhatóságának tekinti Tajvant, és nem ismeri el az ország függetlenségét.
Tajvan védelmi minisztériuma a közelmúltban jelezte is, idén a védelmi kiadások azt a célt szolgálják majd, hogy beszerezzék mindazon fegyvereket és felszereléseket, amelyekre egy teljes kínai blokád esetén szükségük lehet.
A németek mennek is, maradnak is
Németország is történelmi lépésre készül: 26 év után először érkezik politikai céllal hivatalban lévő német miniszter Tajvanba. Bettina Stark-Watzinger oktatási és kutatási miniszter kétnapos látogatásra érkezik Tajpejbe.
Bettina Stark-Watzinger szóvivője szerint az egyeztetések célja az együttműködések elmélyítése a
- chipekkel,
- zöldhidrogénnel és
- akkumulátorokkal kapcsolatos kutatások terén.
Olaf Scholz német kancellár szóvivője ugyanakkor hangsúlyozta,
az oktatási miniszter tajvani látogatása egyáltalán nem változtat a Kínával kapcsolatos politikájukon. Leszögezte, a továbbiakban is szeretnék fenntartani a szoros együttműködést a kínai elöljárókkal.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!