Mint a pozsonyi Új Szó beszámolt róla, az országban működő külföldi kereskedelmi és iparkamarák az itt letelepedett külföldi cégek 166 vezetőjét kérdezték arról, mire számítanak az elkövetkező időszakban. A felmérés szerint a Szlovákiában megtelepedett külföldi cégek képviselőinek a harmada kimondottan jónak, 60 százaléka pedig kielégítőnek tartja az ország gazdasági helyzetét. Ilyen mértékű elégedettségre a gazdasági válság 2008-as kirobbanása óta nem volt példa.

A cégek több mint fele forgalomnövekedésre számít, ellenkező véleményt alig tizedük fogalmazott meg. A javuló gazdasági eredményeknek köszönhetően csaknem minden második itt letelepedett cég vállalkozásának a bővítését tervezi, és új alkalmazottak felvételével is számol. Elbocsátásokat a cégek alig 8 százaléka tervez, ami a legjobb eredmény 2005 óta.

Mindent összevetve, a külföldi beruházók szerint a közép- és kelet-európai régióban Csehország után Szlovákia nyújtja számukra a legjobb feltételeket, megelőzve a harmadik helyen levő Lengyelországot is.

Az ország politikai helyzetével kapcsolatban a külföldi beruházók már nem ilyen derűlátók. A megkérdezett cégvezetők csaknem fele a legtöbb aggályt a parlamenti választások után felálló többpárti kormány instabilitásával kapcsolatban fogalmazta meg. Jelentős kockázatokat rejt azonban a beruházók szerint a szélsőjobb megerősödése is. A megkérdezett cégek 46 százaléka szerint az ország politikai helyzete várhatóan a gazdálkodásukra is negatív hatással lesz.

A Fitch nemzetközi hitelminősítő optimistább: szerinte a szlovák kormányváltás miatt nem kell számítani az ország gazdasági és költségvetési politikájának a drasztikus változására. A cég elemzői is elismerik ugyan, hogy a többpárti koalíció instabilitással járhat, a kormánypártok szerintük azonban megegyeznek abban, hogy az országnak felelős költségvetési politikára van szüksége.