A szlovén kormány úgy döntött, hogy nem tesz semmit a svájci frankban felvett hitelek ügyében annak ellenére, hogy az árfolyamgát feladása után jelentősen erősödött a frank az euróval szemben - jelentette a Balkans News. Ljubljana tehát nem követi a zágrábi parlament példáját, amely úgy próbálja védeni a devizahiteleseket, hogy rögzítette a kuna és a svájci fizetőeszköz átváltási árfolyamát.

Dusan Mramor pénzügyminiszter a szlovén kormány pénteki ülése után elárulta: arra biztatják a bankokat, hogy foglalkozzanak a kérdéssel, azaz segítsenek bajba került ügyfeleiknek. Más szóval a ljubljanai vezetés a bankok és ügyfeleik ügyének tekinti a devizahitelek kérdését. A megszólított pénzintézetek minden bizonnyal meghallgatják az intelmet, mivel a nyugat-balkáni ország legnagyobb kereskedelmi bankjai állam tulajdonban vannak.

Mramor elmondása szerint a fő kérdés az, hogy a hitelezők megfelelően tájékoztatták-e a hozzájuk fordult állampolgárokat a devizahitelek árfolyamkockázatáról. Abban biztosak vagyunk, hogy a Banka Slovenije (azaz a központi bank) megfelelő figyelmeztetéseket adott ki ezzel összefüggésben, ám az már nem világos, hogy a pénzintézetek továbbadták-e ezeket ügyfeleiknek - fogalmazott.

Ennek kiderítésére vizsgálatot indítottak, amelynek keretében a kormány képviselői le fognak ülni a szlovén bankok szövetségének megbízottaival. A felek arról is tárgyalni fognak, milyen ajánlásokat fogalmazzanak meg a bankoknak azzal kapcsolatban, hogyan segíthetnének bajba került adósaikon. Igyekeznek megoldási javaslatokat is kidolgozni az árfolyamváltozás miatt lejtőre került devizahitelesek megmentésére.