Szörnyű előrejelzések címen tíz éve készítenek sajátos prognózisokat a dán Saxo Bank szakértői, olyan eseményeket keresve, amelyek teljesen felforgatnák a piacokat, illetve gyökeresen átszabnák a világgazdasági kilátásokat, ha bekövetkeznének. A pénzintézet hangsúlyozza, hogy nem állt szándékában valós előrejelzéseket készíteni - derül ki a CNBC összefoglalójából.

A következő év eseményeit mindig egyetlen témakör köré igyekeznek csoportosítani, amihez idén az európai adósságválság, illetve a kezelésére tett kísérletek egymást követő kudarcai adhatták az ihletet. A Saxo Bank elemzői úgy vélik, hogy 2012 az óriási fordulatok éve lehet.

Felére esik az Apple értéke

Az első "jóslat" szerint a piaci versenytársak seregének támadásai miatt az Apple nem lesz képes tartani óriási részesedését az okos telefonok és a táblakomputerek piacán. A Google, az Amazon, a Microsoft-Nokia páros és a Samsung szabályos farkasfalkaként veszi körül az almás céget, amely megtörik a nyomás alatt.

Az Apple jelenlegi profitjának tükrében a cég részvénye nem drága, ám a hosszú távú nyereségvárakozások visszaeshetnek, miután a kemény verseny arra kényszeríti a vállalatot, hogy őrült vékony profitrátával értékesítse termékeit - áll az igen komoly hangú értékelésben.

Zárva maradnak a bankok

A november végén elfogadott új uniós megállapodás - amelyet a 27 tagország közül 26 támogatott vagy legalább is nem utasított el - nem bizonyul elegendőnek az eurózóna finanszírozási szükségleteinek kielégítéséhez. Az adósságválság kiújul, a piaci erők az év közepére bosszút állnak az ügyetlenkedő döntéshozókon.

A válság új hulláma nyomán a tőzsdei részvényárak rövid időn belül 25 százalékkal zuhannak, ami arra kényszeríti az európai hatóságokat, hogy meghosszabbítsák az egyik hét végi szünetet. Az európai börzék és bankok egy hétig vagy még hosszabb ideig is zárva tarthatnak.

Független jelölt nyeri az elnökválasztást

Barack Obama elnök mély változásokat ígért 2008-as kampányában a republikánusok nyolcéves hatalma után, miközben az ország a kellős közepén volt egy a második világháború óta nem látott pénzügyi válságnak. Három év után csak apróbb változtatásokat látunk, és az amerikai közvélemény egyre jobban kiábrándul politikai vezetőiből.

A demokratáknál teljes ideológiai zűrzavar uralkodik, és a választók felelőssé fogják tenni őket a gazdaság folytatódó vergődéséért. Ezzel egyidejűleg azonban a republikánusok "segítsük a gazdagokat" politikája sem hoz sok szavazatot, ami utat nyit egy független jelölt sikere előtt. Hogy ki lehet ez, azt még nem tudjuk.

Kína recesszióba dönti a fél világot

A kínai gazdaság 2011-ben elvesztette növekedésének lendületét, mivel kevesebb tőkét szívott fel, mint korábban és a túlfűtöttség jeleit mutató ingatlanpiacot a kormány kénytelen volt hitelkorlátozásokkal hűteni. A világ ipari műhelyeként működő ország importkeresletének megingása recessziós hullámot indít el az ászai-csendes-óceáni régióban, elsősorban Ausztráliában.

A nyersanyagexportjára támaszkodó ország gazdasága már a kínai vállalatok visszaeső keresletétől megroggyan, ám ezt még tovább súlyosbítja az ingatlanágazat eladósodása. Így - fél évtizeddel a fejlett országok után - Ausztráliába is beköszönt a jelzálogpiaci válság.

Bankpánik és tömeges államosítás

A napokban figyelmeztette az európai kormányokat Mario Draghi, az Európai Központi Bank (ECB) elnöke, hogy ne kényszerítsék bankjaikat túlzott tőkeemelésre, mert ezzel kivonják a pénzt a piacról, és újra lefagyasztják a hitelezést. A Saxo Bank rémes jóslata szerint a pénzintézeteken ennek ellenére fokozódik a nyomás.

A kényszerre válaszul megpróbálnak eszközeladásból forráshoz jutni, de a felkínált portékára nincs elég vevő a piacon. A bankközi hitelezés teljesen lefagy, a betétesek megrohanják a pénzintézeteket, mert nem bíznak abban, hogy az eladósodott államok valóban garantálni tudják a bankbetétek kifizetését. A pánik nyomán 50 bankot állami kézbe kell venni és néhány nagy név örökre eltűnik a piacról.

Összeesik a svájci frank

A svájci jegybank (SNB) szeptemberben 1,2 frank/eurós árfolyamkorlátot szabott meg a nemzeti valutára, hogy megelőzze annak további felértékelődését. Jim Rogers ismert befektető nagy hibának minősítette a lépést, mivel az nem gyengítette meg számottevően a frankot. Miután a svájci gazdaság tovább szenved az erős devizától, az SNB és a kormány végül kiterjeszti ellenintézkedéseit, beleértve ebbe azt is, hogy negatív kamatot állapítanak meg.

Ez végre meghozza a várt sikert: a tőke elkezd kivonulni a biztonságos menedéknek tekintett országból. Az eredmény az árfolyam 1,5 frank/euróra gyengülése. A fejlemények rácáfolnak azokra, akik úgy vélik, hogy a jegybankok nem tudják hatásosan befolyásolni a nemzeti devizák árfolyamát.

Még gyengébb lesz a jüan

Kína gazdasági növekedésének további lassulásával néz szembe, mivel az ingatlanboom - amelyben több millió eladhatatlan lakást tartalmazó kísértet városnegyedek épültek - kifullad és az exportot fékezi a jüan erőssége. A kilátásokat rontja, hogy sok befektető menedéket keres a kínai devizában és az eurózóna elhúzódó adósságválsága miatt belátható időn belül nincs esély a gazdasági környezet javulására.

A pekingi vezetés nem tehet mást, mint hogy az ország exportőreinek védelme érdekében hagyja gyengülni a nemzeti valutát a dollárral szemben. A jüan tíz százalékot veszíthet értékéből, aminek eredményeként az árfolyam hét jüan/dollárra emelkedik. Az USA és a világ többi fejlett országa ezzel csatát veszít a jüan erősödéséért folytatott háborújában.

Kétszeresére drágul a búza

Miután 2011-ben a legolcsóbb gabona volt, 2012-ben kétszeresére nőhet a búza ára. Az idei visszaesést az okozta, hogy az agrártermelők a 2010-es árcsúcsra reagálva több terményt vetetettek, ami felnyomta a kínálatot. Emellett a tavalyi orosz szárazság és tűzvész után idén normális időjárás volt Oroszországban.

A világ lakossága idén hétmilliárdra nőtt, miközben visszatérhet a rossz idő, ami "bonyolult" évhez vezethet a mezőgazdasági termékek piacain. Emellett a búza drágulását erősítik a spekulatív vásárlások, így végül visszatérhetnek a 2008-ban látott rekordmagas árak.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!