Ezek a tranzakciók meglehetősen egységes képet mutatnak, lényegük, hogy az orosz ügyfelek az orosz piacon vásároltak rubelért értékpapírokat, majd azokat a bank londoni érdekeltségén keresztül azonnal eladták külföldi devizáért - tudósít a Bloomberg.
Belső szigor
Az üggyel kapcsolatban álló források szerint a Deutsche Bank szeptemberben osztotta meg a tranzakciókkal kapcsolatos információkat a nemzetközi hatóságokkal. Az amerikai hatóságok már korábban vizsgálták, hogy a német bank az úgynevezett "tükör tranzakciókkal" nem sértette-e meg az amerikai pénzmosás elleni törvények előírásait.
Az orosz jegybank már sújtotta egy kisebb bírsággal a Deutsche Bankot az ügyben, azonban ha az amerikai hatóságok úgy vélik, az amerikai szabályokat is megszegték, további büntetésekre számíthat a Bloomberg szerint.
A Deutsche Bank az elmúlt évben szigorú belső vizsgálatot folytatott, miután a pénzintézet számos nemzetközi tevékenységével kapcsolatban a hatóságok is vizsgálódtak. Ez alatt az idő alatt a bank mintegy 2,75 milliárd dollárnyi bírságot fizetett részben az Oroszország elleni szankciók megsértése, részben a londoni bankközi kamatlábak manipulációs botrányával kapcsolatban. A deviza- és nemesfémárfolyam manipulációs ügyben a nyomozás még folyik.
A szálak magasra nyúlnak?
A Deutsche Bank még októberben közölte, hogy orosz üzleteinek felülvizsgálata során arra a megállapításra jutott, azok közül számos megsértette a bank belső szabályzatát és ellenőrzési rendszerét, s emiatt mintegy 1,2 milliárd eurónyi extra tartalékot képzett az emiatt potenciálisan keletkező költségek kezelésére.
A bank az orosz tevékenysége átvilágítását tavaly akkor kezdte mag, amikor az orosz jegybank kérte tőle, hogy bizonyos számlák mozgását kiemelt figyelemmel kísérje. Ezen számlák közül jó néhány a Bloomberg szerint Vlagyimir Putyin elnökhöz közelálló személyekhez köthető, egyik közülük rokona, másik kettő, Arkagyij és Boris Rotenberg pedig jó barátja az elnöknek.
Ugyanakkor arra vonatkozóan egyelőre nincs jelzés, hogy az ő számláik érintve lennének a gyanús üzletekben, a két Rotenberg ezt tegnap közleményben is megerősítette.
Az orosz jegybank korábbi bírságának kiszabásakor úgy ítélte meg, a Deutsche Bank nem aktív résztvevője volt, hanem technikai hiányosságai miatt csupán akaratlan végrehajtója az illegális tranzakcióknak. A bank az elmúlt hónapokban leállította moszkvai tevékenységének nagy részét, mondván, egyszerűsíteni szeretné leányvállalata működését.