A Napi Gazdaság szerdai számának cikke

A világgazdaságban kialakult bizonytalanságtól megrémült befektetők részben hosszú lejáratú amerikai államkötvényekbe menekítik tőkéjüket, nem törődve azzal, hogy így ezek az állampapírok egyre kisebb hozamot adnak. Hamarosan a Fed is elkezdheti vásárolni e kötvényeket, hogy még lejjebb nyomja a hozamokat, abban bízva, hogy ezzel kiűzi a forrásokat az állampapírpiacról, ami növeli a pénzkínálatot, s csökkenti a hosszú távú hitelek kamatát. Így olcsóbb kölcsönökhöz juthatnak az amerikaiak, akik egy része átválthatja jelenlegi kedvezőtlen lakáshitelét vagy megvásárolhatja otthonát. Lényegében ez az a forgatókönyv, amelyet szakértők szerint a Fed megpróbálhat megvalósítani a következő hónapokban, a nagy kérdés persze az, hogy milyen sikerrel − derül ki a Los Angeles Times összefoglalójából.

A Crédit Suisse szakértői arra számítanak, hogy a Fed döntéshozó testülete (FOMC) 60 milliárd dollár értékű hat hónapos kötvényvásárlási programot jelent be, amelyben hét és tíz év közötti lejáratú papírokat vásárol. Az ehhez szükséges forrást egy-három éves kötvények eladásával teremtik elő, azaz − szemben a két korábbi monetáris enyhítési fordulóval − a QE3-hoz nem teremtenek új pénzt, hanem csupán átcsoportosítást hajtanak végre a bank kezében lévő kötvényállományon belül. Ezzel megelőzhetik az ellenzéki republikánusok bírálatát, akik jó előre figyelmeztették Ben Bernanke Fed-elnököt, hogy ne pumpáljon újabb friss pénzt a gazdaságba, mert az az infláció elszabadulásához vezet. Tegnap öt vezető republikánus politikus szólította fel ismét Bernankét, hogy a Fed tartózkodjon az újabb monetáris enyhítéstől, mivel az előzőek sem lendítették meg a GDP növekedését és nem javítottak a foglalkoztatáson.

Hasonló akcióra negyven évvel ezelőtt már volt példa. Az úgynevezett Operation Twist 1961-ben a kormány és a jegybank közti ritka együttműködés egyik példája volt. Az amerikai gazdaság irányítói akkor a rövid futamidejű kötvények kínálatának növelésével befektetési lehetőséget kínáltak, hogy megelőzzék a tőke kiáramlását az országból, míg a hosszú futamidejű papírok vásárlásával mérsékelni akarták a hosszabb távú hitelek kamatát, amitől a befektetések felfutását várták. Egy, a hetvenes években készült tanulmány szerint a program nem vált be − derül ki Caroline Baum, a Bloomberg munkatársa cikkéből −, ám várhatóan ez nem tartja vissza a Fedet attól, hogy újra megpróbálkozzon a módszerrel. Különbség az akkori helyzethez képest, hogy most nem várható a rövid távú állampapírok kamatának jelentős növekedése, mivel a jegybank augusztusban jelezte, hogy 2013 közepéig a jelenlegi alacsony szinten tartja alapkamatát, így nem kell forrásszűkétől tartani a piacon.

A szakértők nem várnak jelentős hatást az Operation Twist 2.0-tól sem. A kötvényhozamok a kereskedők tapasztalatai szerint ugyan kissé emelkedtek, mivel a befektetők számítanak a Fed lépésére, de ha megtörténik is a bejelentés, hirtelen ugrást senki sem vár. Ennek egyik oka, hogy belátható időn belül senki sem számít az amerikai gazdaság növekedésének felgyorsulására. Baum felhívja a figyelmet arra is, hogy hiába csökkennek a hitelkamatok, a beállt lakáspiacon ezt nem tudják kihasználni a jelzálogadósok. Nem tudnak pénzt szerezni a hitelcseréhez szükséges előtörlesztéshez, mert ehhez nem képesek fedezetet felmutatni, főként akkor, ha az elmúlt évek árcsökkenése miatt ingatlanjuk kevesebbet ér, mint amivel bankjuknak tartoznak.