Az amerikai szenátus pénzügyi bizottsága után az USA tőzsdefelügyelete (SEC) is vizsgálatot indít az Standard & Poor's múlt heti döntése ügyében, amellyel lerontotta az Egyesült Államok hosszú lejáratú adósságának besorolását - tudósít a Financial Times (FT) az ügyhöz közel álló forrásra hivatkozva. A SEC felszólította a hitelminősítőt, hogy adja át azoknak a munkatársainak a nevét, akik tudtak a döntésről, ugyanis ki akarják deríteni, hogy nem szivárgott-e ki tőlük olyan információ, ami bennfentes kereskedéshez vezetett volna. Az FT hírforrása szerint a felügyeletnek nincs konkrét tudomása arról, hogy valaki idő előtt kiadta volna a döntés hírét, illetve hogy ennek tudatában kötöttek volna üzleteket az értékpapírpiacokon. A vizsgálat egyfajta előzetes ellenőrzés.
Szakértők szerint nem lenne egyszerű feladat bizonyítani a bennfentes kereskedés tényét, ha a vizsgálatot végzők erre gyanakodnának, mivel a kereskedők számítottak az S&P döntésére és ennek megfelelő pozíciókat nyitottak. Az ilyen ügyek hagyományosan sokkal egyszerűbbek: általában olyan esetekről van szó, amikor egy tőzsdei vállalat valamilyen váratlan bejelentést tesz, ami megmozgatja részvényeinek árfolyamát, ám a menedzsmenthez közel állók, akik tudnak a bejelentésről, kihasználják bennfentes értesülésüket némi tőzsdei pénzcsinálásra.
A SEC arra hivatkozhat, hogy a pénzügyi válság nyomán kibővített hatáskörének része vizsgálatai megelőző jellegének erősítése. A szervezet tavaly kibővítette ellenőrzéseket folytató részlegét, egyebek mellett új vezetőséget állított a divízió élére. A SEC 2007-ben kapott jogosultságot arra, hogy vizsgálódjon a hitelminősítők háza táján is, egyebek mellett azért, mert kiderült, hogy tanácsadói minőségben dolgoztak olyan bankoknak, amelyek befektetési termékeit minősítették. Az előbbivel ők kerestek, az utóbbival a pénzintézetek.