A török kormány a legnagyobb bankok vezetőivel tartott tegnap éjszakába nyúló maratoni tanácskozást követően bejelentette, hogy - a Valutaalappal egyeztetve - nem védi tovább a líra árfolyamát, miután a hét első három napján piacra dobott mintegy 7,6 milliárd dollár ellenére nem enyhült a pénzre nehezedő nyomás. Az ankarai pénzügyi vezetés 20 százalék körüli leértékelődést feltételezett, de az elemzők egyáltalán nem tartják kizártnak, hogy akár 30-40 százalékot is veszít értékéből a líra.
A tegnap történelmében az eddigi legnagyobb napon belüli zuhanást, 18 százalékot elszenvedő isztambuli tőzsdeindex a nyitáskor 5,24 százalékkal esett, majd a szerdai 7180 pontos záróértéket 9 százalékkal meghaladó szintre emelkedett. A török miniszterelnök abban bízik, hogy a líra lebegtetése nyomán megnyugodnak a piacok.
A török pénzpiacon lezuhantak a hitelkamatok, ma délelőtt a bankközi overnight ügyleteket 150 százalék körül kötötték, szemben a tegnapi, 4 000 százalék feletti értékekkel.
A Standard and Poor's tegnapi bejelentése után - melyben a hitelminősítő negatív kilátással felülvizsgálat alá helyezte a szuverén török adósságot - a Moody's is lépett, s az eddigi pozitívról stabilra módosította a kilátásokat.
A Moody's indoklása szerint a héten kiújult pénz- és értékpiaci krízis - bár jórészt politikai okok okozzák - felfedi, hogy a gazdasági stabilizációs program hitelességét a novemberi pénzügyi válság óta nem sikerült helyreállítani. A Moody's ugyanakkor közölte, hogy a jelenlegi B1/B2 besorolásokat megfelelőnek tartja Törökország kockázati profiljához, s a közeljövőbeni leminősítést kizáró stabil kilátás is ezt tükrözi.
További részletek