A lap azt állítja, hogy Trump - aki a 2016-os elnökválasztási kampányban azt hirdette magáról, hogy önerejéből lett milliárdos, és ismert építési vállalkozó édesapjától csak kevés anyagi segítséget kapott - valójában az apjától örökölte a vagyonát. Ez - írta a lap - mai értéken számolva több mint 400 millió dollár volt, és úgy hízott ilyen nagyra, hogy Donald Trump és a testvérei a kilencvenes években a többi között gyanús adómegkerülési technikákat alkalmazva és fantomcég létrehozásával segítettek a szüleiknek a valós vagyonuk eltitkolásában.
A lap szerint az adóhivatal (IRS) nem szentelt különösebb figyelmet e manővereknek, így Fred és Mary Trump - az elnök néhai szülei - több mint egymilliárd dollárt tudtak tovább örökíteni a gyermekeiknek.
Charles Harder, Trump ügyvédje a lapnak küldött közleményben leszögezte, hogy a cikkben megfogalmazott állítások "száz százalékig hamisak és rendkívül rágalmazóak". Az ügyvéd közölte: senki nem követett el csalást vagy adóelkerülést, és "azok a tények, amelyekre a Times vádjai épülnek, rendkívül pontatlanok". Az ügyvéd ugyanakkor fontosnak tartotta közölni azt is, hogy az üzleti ügyek részleteit, így az adóval kapcsolatos dolgokat is Donald Trump a testvéreire és adószakemberekre bízta. Harder aláhúzta továbbá, hogy a Trump család tagjai adószakemberekkel végeztették e feladatokat.
A család nevében közleményt adott ki az elnök testvére, Robert Trump is. Leszögezte: az ajándékok, örökségek és ingatlanok után járó adókat időben befizették, és a család a továbbiakban nem kívánja kommentálni a húsz évvel ezelőtti történéseket. Robert Trump egyúttal az elhunyt szülők magánélete iránti tiszteletet kért.
A Fehér Ház szerint a The New York Times cikke félrevezető, a szövetségi adóhivatal pedig annak idején ellenőrizte és jóváhagyta a Trump család tranzakcióit. A CNBC televízió ugyanakkor kedden este azt jelentette: New York állam adóhivatala megvizsgálja a The New York Times cikkében megfogalmazottakat.
A fotó forrása: Jim Watson/AFP.