Donald Trump amerikai elnök szerint az amerikai Federal Reserve intézkedései jelentősen visszafogják az amerikai gazdaság teljesítményét. Ha a Fed nem kezdett volna el szigorítani, az elnök szerint az amerikai gazdaság növekedése 30 százalékkal lehetne magasabb, s épp ezért a jegybank szerepét betöltő szervezetnek a 2007-2009-es válság idején alkalmazott mértékben kellene lazítania - írta az elnök Twitter üzenetére hivatkozva a Reuters.
Az üzenetben az elnök semmiféle bizonyítékot nem hozott fel állítása bizonyítására, azonban az újabb Fedet kritizáló üzenet éppen akkor jött, amikor Mario Draghi az ECB elnöke komoly aggodalmának adott hangot a jegybanki függetlenséggel kapcsolatban. Draghi szombaton fogalmazott úgy, hogy több helyen is egyre nagyobb nyomás alá kerülnek a jegybankok, s itt utalt az amerikaira is. Szerinte azonban ha politikai befolyás alá kerülnek a jegybakok, akkor megnehezedik számukra az, hogy megfelelően lássák el feladatukat. A Reuters szerint az ECB elnök arra is utalt, hogy egy átpolitizált Fed komoly kihívást jelentene a teljes dollár-alapú nemzetközi pénzügyi rendszer számára.
Ha a Fed jól tenné a dolgát, amit nem tesz, akkor a részvénypiac 5-10 ezer ponttal is magasabban lehetne és a GDP növekedés jóval 4 százalék felett lenne 3 százalék helyett, s mindezt infláció nélkül - írta a Trump, aki a Dow Jones Industrial Átlagra gondolt, amely jelenleg 26 400 pont körül jár. Meglátása szerint a kvantitatív szigorításnak gyilkos hatásai voltak, s pont az ellenkezőjét kellett volna jegybanknak lépnie az utóbbi időben. Szerinte további monetáris ösztönzésre lenne szüksége a gazdaságnak, amely jelenleg is egyenletesen növekszik alacsony munkanélküliség mellett.
If the Fed had done its job properly, which it has not, the Stock Market would have been up 5000 to 10,000 additional points, and GDP would have been well over 4% instead of 3%...with almost no inflation. Quantitative tightening was a killer, should have done the exact opposite!
- Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 14, 2019
Ugyanakkor a Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyve szerint senki sem osztja Trump véleményét a jegybank szerepét betöltő szervezet vezetésében, a Trump által delegált tagok és az általa elnöknek javasolt Jerome Powell sem. Senkinek sem jutott eddig Trumpon kívül eszébe, hogy a Fednek ugyanazokat a válságintézkedéseket kellene alkalmaznia, mint egy évtizeddel ezelőtt, amikor az amerikai gazdaság szabadesésben volt és a pénzügyi rendszer az összeomlás szélén táncolt.
Nem kockáztatják meg a kitartó szigort
A Fed egyébként már tavaly ősszel elhatározta, hogy szünetet tart a kvantitatív lazítás alatt felduzzasztott mérlegének csökkentésében. Úgy látták, hogy az akkor 3,5 ezer milliárd dollár nagyságú mérlegfőösszeg a megfelelő, figyelembe véve a kereskedelmi bankok által tartalékként a jegybanknál tartott betétek, a lakosság készpénzigényét és más ezt meghatározó faktorokat. A Fed tavaly négy ízben emelt kamatot, azonban szünetet tart egy ideje a kamatemelési ciklusban. Mindezt annak ellenére, hogy a jelenlegi 2,25 és 2,5 százalék közötti szint elmarad a historikus átlagtól.
Trumpot korábbi megnyilvánulásai alapján meglehetősen felidegesítette az amerikai részvénypiac tavaly év végi rossz teljesítménye. A vezető amerikai indexek január elejére 20 százalék körüli mértékben estek szeptember végi, október eleji csúcsukról. Elemzők szerint azonban az esésben nem csak a kamatemelések játszottak szerepet, hanem az is, hogy a globális gazdaság kilátásai jelentősen romlottak a protekcionista amerikai kereskedelempolitika, a Trump által erőltetett kereskedelmi háború miatt. Azóta a részvényárfolyamok magukhoz tértek, amelyben nem kis szerepet játszott az, hogy a Fed január elején jóval enyhébb hangvételre váltott és egyelőre elállt a további kamatemelésektől.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!