Egymilliárd dollárt is meghaladó büntetést kaphat Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), miután kiderült, hogy a Huawei Ascend 910B AI-gyorsítóba került a chipjeinek egyik típusa.

A világ legnagyobb chipgyártójának számító tajvani cég tavaly októberben függesztette fel a szállítást a Sophgo nevű cég  felé, melyen keresztül a tiltott komponensek eljuthattak a Huawei-hez. Novemberben pedig  arra utasította a TSMC-t az amerikai Kereskedelmi Minisztérium, hogy állítsa le a hét nanométeren gyártott és annál fejlettebb chipek Kínába szállítását.

Az Egyesült Államok kínai óriásra kivetett szankcióinak értelmében 2020 óta nem fogadhat megrendelést a Huaweitől a tajvani gyártó. 

Nem teljesíthetnek kínai megrendeléseket

Washington exportszabályozásának kifejezetten a Huaweit célzó rendelkezései az amerikai cégek által fejlesztett gyártóberendezések használatára is vonatkoznak, a chipgyártó tehát az Egyesült Államok felelős hatóságaitól kapott speciális licenc hiányában nem teljesíthet megrendeléseket a Huawei felé az USA-ból származó technológiával, beleértve a hardvereket és szoftvereket is – még akkor sem, ha maga az üzem az országon kívül helyezkedik el.

Lennart Heim, a RAND technológiai, biztonsági és politikai központjának kutatója szerint a tajvani cég közel hárommillió chipet gyártott az elmúlt évek során a Sophgo megrendelésére, melyek végül a Huawei-hez kerültek. Az ügyhöz közelálló források a Reutersnek elmondták, hogy az egymilliárd dollár feletti potenciális büntetést az exportszabályok megsértéséért szabhatják ki a TSMC számára, de a végleges összeg akár a szabálysértő tranzakciók értékének kétszeresét is elérheti.

100 milliárdot fektetnek be

Mint megírtuk a tajvani cég márciusban jelentette be, hogy további 100 milliárd dollárt tervez elkölteni chipgyártási kapacitása bővítésére az Egyesült Államokban. A 100 milliárd dolláros befektetés a korábbi 65 milliárdos beruházást fejeli meg, melynek keretén belül az ázsiai gyártó korábban már három arizonai gyár megépítését jelentette be. A TSMC ezen felül még a Biden-adminisztrációtól is 6,6 milliárd dolláros támogatásra kapott ígéretet a CHIPS Act támogatási keretéből. 

Ennek ellenére kedden mégis megfenyegette az ázsiai céget Donald Trump: hogyha nem épít üzemet az Egyesült Államokban, akkor  100 százalékos vámokat fognak kivetni a TSMC-re. 

A regnáló amerikai elnök korábban élesen bírálta a Biden-adminisztrációt, amiért 6,6 milliárd dollár támogatást ítélt oda a tajvani vállalat egyesült államokbeli részlegének félvezetőgyártásra az arizonai Phoenixben, mivel szerinte a félvezető cégek egyáltalán nem szorulnak rá a pénzre.

​A TSMC 100 milliárd dolláros beruházása és az okos lány meséje

„Hoztak is ajándékot a királynak, meg nem is, hiszen a chipgyártás egy részének Amerikába helyezése gyengítheti Tajvan szilíciumpajzsként ismert védelmét” – hangsúlyozta az Economxnak a szakértő, miután Donald Trump bejelentette az Egyesült Államok történetének legnagyobb közvetlen külföldi beruházását. Bővebben >>>