Görögország hétfőn hajnalban (az EU-török megállapodásban kijelölt időpontban) megkezdte az illegális bevándorlók visszatoloncolását Törökországba Leszbosz szigetéről - jelentette a Reuters. A megállapodás szerint a törökök minden bevándorlót visszafogadnak, a szíriaiakat is, akik török földön megpróbálhatnak legálisan európai menekültkérelmet benyújtani. Cserébe pénzt és vízumkönnyítéseket kapnak a törökök.
Két komp indult el török zászló alatt, 131 bevándorlóval a fedélzetén a törökországi Dikili kikötője felé - írta a hírügynökség szemtanúkra hivatkozva. Egy kisebb csoport tiltakozott az eljárás ellen. Transzparenseik szerint a kompok biztonságos utazásra, nem pedig deportálásra valók.
Megérkezett az első két hajó Törökországba
Megérkezett hétfőn az első visszatoloncolt menekülteket szállító két hajó a görög Leszbosz szigetéről a nyugat-törökországi Dikili városába - jelentette az Anadolu török állami hírügynökség alapján az MTI.A hajókon összesen 131 pakisztáni és bangladesi migráns és ugyanennyi rájuk felügyelő rendőr tartózkodott. Rendbontás nem történt. A nap folyamán legalább 400 embert hoznak át a görög oldalról az Égei-tengeren keresztül Törökországba.
A török hatóságok hat sátrat állítottak fel. Itt először egészségügyi vizsgálat alá vetik a menekülteket, majd ujjlenyomatot vesznek tőlük, fényképet készítenek róluk, valamint rögzítik személyes adataikat.
A migránsok továbbszállítására 21 autóbusz áll rendelkezésre.
Csak férfiak
A hajóra szálló embereket az EU határvédelmi szervezete, a Frontex civil ruhás tisztviselői kísérték, a területet lezárta a görög rohamrendőrség. A visszaküldöttek főként pakisztániak és bangladesiek voltak. Egy helyi tisztviselő szerint szíriaiakat csak később ültethetnek hajóra. A CNN jelentése szerint családok nem voltak a felszállók között, a szemtanúk kizárólag férfiakat láttak.
A hatóságok azt sem árulták el, hogyan szándékoznak folytatni a visszatoloncolásokat. Csak annyi derült ki, hogy a Leszboszhoz közeli Hiosz szigetéről is útnak akarják indítani az első csoportokat. Az előbbi szigeten 3300 bevándorló rekedt, akik közül 2600 laknak a Moria nevű konténertáborban. Ez hatszázzal több a létesítmény befogadóképességének.
A CNN idézi az Amnesty International pénteki jelentését, amely szerint az EU-török megállapodás sérti a nemzetközi jogot. Törökország nem nevezhető biztonságos országnak, hiszen jelentések szerint rengeteg szíriai menekültet visszakényszerít saját, polgárháború sújtotta országába.
Optimista belügyminiszter
Eközben Thomas de Maiziere német belügyminiszter a hét végén óvatos optimizmussal kijelentette, hogy Európa túl lehet a bevándorlási válság nehezén. Az Ausztriából Németországba érkező menekültek száma márciusban napi átlag 140-re csökkent a néhány hónappal korábbi több ezerről, igaz, ez a balkáni határzárnak volt köszönhető, amelyben Németország nem vesz részt.
A visszatoloncolás első napjára, április 4-ére már csupán 40 ember érkezését várták - nyilatkozta a Reuters tudósítása szerint a német belügyminisztérium szóvivője. Német sajtóértesülések szerint repülővel jutnak el a hannoveri repülőtérre.
Tartósan Görögországban
Angela Merkel kancellár pártja, a CDU népszerűsége egy friss felmérés szerint egy százalékponttal, 33 százalékra csökkent, miközben a bevándorlóellenes Alternatíva Németországért párté ugyanennyivel, 13 százalékra nőtt. Ugyanakkor Merkel megítélés javult az elmúlt egy hónapban.
Eközben Görögország berendezkedik annak a mintegy 50 ezer menekültnek az ellátására, akik még az EU-török megállapodás előtt érkeztek az országba, így státusuk bizonytalan. (Sem továbbküldeni, sem visszaküldeni nem tudják őket.) Iskolákat nyitnak a gyerekeknek, a családok egy részét pedig az EU költségén normál lakásokban szállásolják el.