Az Egyesült Államokban januárban hét hónap óta először csökkent a munkanélküliségi ráta és öt hónapja a legkevesebb munkahely szűnt meg. A gazdaság kínálati és keresleti oldala egyaránt számottevően javult: a feldolgozóipar teljesítménye alig csökkent és a fogyasztói bizalom ugrásszerűen nőtt.
A decemberi 5,8 százalékról januárban 5,6 százalékra mérséklődött az USA-ban a munkanélküliségi ráta – tavaly május óta ez az első csökkenés. Az agrárszektoron kívül a decemberi 130 ezret követően 89 ezer munkahely szűnt meg, öt hónap óta a legkevesebb. A Wall Street-i konszenzus 5,9 százalékos rátát és 30-50 ezer munkahely elvesztését valószínűsítette. Az átlagos órabér 14,59 dollár maradt, azaz nincs nyoma bérinflációs nyomásnak. A munkaügyi minisztérium szerint azonban nem szabad túl nagy jelentőséget tulajdonítani az adatoknak, mert januárban általában nehezebb figyelembe venni a szezonális hatásokat. Az Institute for Supply Management (ISM, korábban NAPM) feldolgozóipari aktivitást felmérő indexe a decemberi 48,1 pontról januárban 49,9 pontra emelkedett, így csak hajszálnyival maradt el a termelés bővülését jelentő 50 pontos határtól. A jövőbeni teljesítmény alakulását előrejelző új megrendelések mutatója 54,9 pontról 55,3 pontra nőtt. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe negyedik hónapja, ezúttal 88,8 pontról 93 pontra emelkedett, arra utalva, hogy a lakossági költekezés változatlanul a gazdaság motorja.
A recessziónak hamarosan vége és látótávolságba került a tartós fellendülés, amint a készleteiket leépítő vállalatok a kereslet bővülését látva már tavasszal elkezdik növelni alkalmazottaik számát – lelkendeztek a gazdaság kínálati és keresleti oldalának egyidejű számottevő javulását látva a Bloomberg által megkérdezett elemzők. Stanley Fischer, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) egykori vezérigazgató-helyettese annak a véleményének adott hangot, hogy az amerikai gazdaság túljutóban van a mélyponton. A Lehman Brothers befektetési bank szerint a gazdaságban máris bekövetkezett a fordulat és megkezdődött a fellendülés. A legutolsó adat szerint a negyedik negyedévben a várt visszaesés helyett éves összehasonlításban 0,2 százalékkal nőtt a GDP és a Fed nem látta indokoltnak, hogy a gazdaság élénkítése érdekében tovább csökkentse a hitelköltségeket – emlékeztetett a Dow Jones.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.