A Világbank friss, féléves jelentése szerint arra számít, hogy az alacsony olajárak lökést adnak a globális gazdasági aktivitásnak. Ugyanakkor figyelmeztet, hogy számos olyan hatás is van, amely mérsékli az alacsony olajárak kedvező hatásait - idézi a jelentést a Financial Times. Ilyen többek között az alacsony bizalom a fogyasztók és a vállalatok körében, valamint az, hogy a nagy jegybankok már nem tudják tovább csökkenteni rekord alacsony szinten lévő kamataikat az inflációs várakozások növelésére.
A globális gazdaságot mindössze egy motor hajtja - mondta a jelentéssel kapcsolatban Kaushik Basu, a Világbak vezető közgazdásza. Az Egyesült Államok gazdasága hajtja a világot előre, iszonyatosan sok bizonytalanság közepette. Több motorra lenne szükségünk - tette hozzá.
Az évente két alkalommal megjelenő jelentésben a szervezet arra számít, hogy idén a globális gazdaság 3 százalékkal bővül, jövőre pedig 3,3 százalékkal. Júniusban még 3,4, illetve 3,5 százalékos növekedéssel számoltak. Az amerikai gazdaság a korábban várt 3 százalék helyett 3,2 százalékkal nőhet idén, az eurózónára vonatkozó előrejelzést viszont 1,8 százalékról 1,1 százalékra csökkentették. Délkelet-Ázsiai országok esetében viszont jelentősen felfelé módosították a várakozásokat, a régió egésze a nyáron prognosztizált 0,2 százalék helyett 6,1 százalékkal nőhet.
A washingtoni székhelyű szervezet szerint az olaj árának 60 százalékos csökkenése mintegy fél százalékkal növelheti a globális GDP-t. Ennek ellenére azonban elég sötét hangnemben fogalmaz a jelentés, amely szerint a lassan mozgó globális kilábalásra leselkedő veszélyek jelentősek.
A veszély is Amerikából érkezik
Ezek közül a legerősebb az amerikai monetáris politika visszatérése a normális üzemmódba. Múlt héten a Fed decemberi ülésének jegyzőkönyvéből kiderült, az amerikai jegybank szerepét betöltő szervezet legkorábban áprilisban legfeljebb 25 bázisponttal emelhet az irányadó kamaton. A Világbank attól tart, hogy ez a feltörekvő piaci vállalatok és kormányok számára, amelyek eddig élvezték az alacsony finanszírozási költségek előnyeit, a monetáris kondíciók hirtelen szigorodását eredményezheti.
Ugyanakkor a bank nem tart attól, hogy a 2013 nyarán tapasztalt felfordulás következne be a feltörekvő piacokon, amikor a Fed először említette meg kvantitatív lazítási programjának befejezését. A riport szerint a fejlődő országokban az alkalmazkodás a szigorúbb monetáris körülményekhez lágyabb formában fog lezajlani.
A Világbank vezető közgazdásza szerint az amerikai monetáris szigorítás megkezdése nem vezet majd a feltörekvő piacokon hirtelen drasztikus kamatemelésekhez. Bár ezen országok jegybankjainak reagálniuk kell majd a megváltozó körülményekre, azonban ezek a reakciók nem lesznek majd olyan drasztikusak, mint másfél évvel ezelőtt.
Magyarország lassul
A jelentéshez kapcsolt táblázatokból kitűnik, a bank idén a magyar gazdaság növekedési ütemének drasztikus lassulásával számolt. A tavalyi 3,2 százalékosra becsült GDP növekedést követően a hazai gazdaság 2015-ben 2 százalékkal bővülhet, ez azonban jövőre 2,5, 2017-ben pedig 2,7 százalékosra gyorsulhat.
Magyarországot több témában is említi a jelentés, ezek közül az első és legfontosabb az ország külföldi finanszírozási igénye és az ebből eredő kockázatok. Az anyag kiemeli, hogy hogy a fejlődő országok kötvénykibocsátásaiban az átlagos lejárati idő hosszabbodott az elmúlt években, miközben a folyó fizetési hiányok csökkentek (esetleg nőtt a többlet). Ugyanakkor úgy vélik, számos ország helyzete törékeny a pénzügyi sokkok esetén, mivel a külföldi befektetők jelenléte erős az adott kötvénypiacon.
A jelentésben szereplő ábra szerint Magyarországon viszonylag magasnak tekinthető a külföldi befektetők tulajdonhányada az államkötvényekből, s az egyik legmagasabb a külső adósság nagysága a teljes államadóssághoz viszonyítva, meghaladja a 60 százalékot.