A Napi Gazdaság hétfői számának cikke
Talán a világ második leginkább közismert képe a Mona Lisa után − így vezette fel a Sotheby's Edvard Munch Sikoly című festményét, amelyet tíz napja állított ki a ház Londonban. A mindeddig Petter Olsen norvég üzletember tulajdonában levő alkotás a május 2-i impresszionista és modern árverésen kerül kalapács alá New Yorkban és legalább 80 millió dollárt várnak érte. A négy változatban ismert ikonikus alkotás másik három verziója norvég múzeumokban van (az 1910-ben készültet 2004-ben ellopták a Munch-múzeumból, de két évre rá megkerült). A most megszerezhető Sikoly pasztellel készült kartonra 1895-ben, különlegességét fokozza, hogy a több mint hetven évig az Olsen család tulajdonában levő képet eredeti keretében őrizték meg, amelyet nemcsak Munch festett, de a Sikolyt ihlető gondolatait is feljegyezte rá versben.
Eddig összesen nyolc kép kelt el 80 millió dollárért vagy annál többért a világ aukciós piacán − közölte a Sotheby's −, a rekordot (folyó áron számolva) Pablo Picasso Akt, zöld levelek és szobor című festménye tartja, ez jutalékkal együtt 106,5 millió dollárért kelt el épp két éve a Christie'snél.
Picasso a mostani árverésen is jelen lesz a Fotelben ülő nő című, 20−30 millió dollárra becsült képével, ez ugyanúgy Theodore J. Forstmann világhírű kollekciójából való − 15 más művel együtt −, mint Chaim Soutine 10−15 millió dollárra becsült festménye a Chez Maxim's kifutófiújáról.
Az összesen 76 tétel között van még emblematikus Dalí-kép (a Nekrofil tavasz 8−12 millió dollárért), Brancusi Prométeusz-szobra 6−8 millióért, de az aukció biztosan a Sikoly miatt kap majd kiemelt helyet a krónikákban − akár a remélt siker, akár egy esetleges kudarc miatt.
A bevételt Petter Olsen egy új Munch-múzeum és művészeti központ, illetve hozzá csatlakozó szálloda építésére akarja fordítani. A komplexumot jövőre, Munch születésének 150. évfordulójára akarják megnyitni a család birtokán, ahol a mai beadó apja, Thomas Olsen és a művész barátsága kezdődött.