Hiába a feltörekvő piacok hosszabb ideje tartó gyenge teljesítménye és az elmúlt napokban azokon kibontakozó eladási hullám, ez még nem elegendő arra, hogy megfertőzze a fejlett gazdaságokat - vélik a Bloomberg által megkérdezett befektetési banki elemzők.
Az optimista vélemények szerint a mostani eladási hullám csak néhány, komoly egynesúlytalanságokkal küzdő gazdaságot érint majd, s hatása igencsak mérsékelt maradhat a világgazdaság egészének növekedési kilátásaira. E vélemény szerint a fejlett gazdaságok a laza monetáris politikával megtámogatva jelenleg kellő belső forrással rendelkeznek ahhoz, hogy ne érintse őket erősen a probléma.
A gondot az jelentheti, ha az eladási hullám erősödik és a feltörekvő országok gazdasága a vártnál is jobban lassul. Különösen, ha ez mondjuk Kínában is bekövetkezik, ami a nyersanyagok iránti igény és a fejlett gazdaságok exportcikkei iránti kereslet drasztikus csökkenésével is járhat - vélik a szakértők.
Az elmúlt hét fejleményeit többnek tekinthetjük, mint egyszeri figyelmeztetésnek arra, mi történhet, ha a fertőzés elterjedtebbé válik a feltörekvő piacokon - mondta Jacques Cailloux, a Nomura közgazdásza.
A köhögő motor
A feltörekvő országok gazdaságainak állapota érthető módon komolyabban érinti a világgazdaságot, mint néhány évtizede. A globális GDP 40 százaléka származik ezen országokból, két évtizeddel ezelőtt ez az arány még csak 18 százalékos volt. Ráadásul sokat köszönhetett nekik a világgazdaság a pénzügyi válság idején, hiszen ezek az országok akkor is tudtak növekedni, amikor a fejlett országok gazdaságai erre nem volt képesek, s Európában az adósságválság miatt fenyegetett a recesszió - emeli ki a Bloomberg.
Egy esetleges feltörekvő piaci válságnak most komolyabb következményei lennének a világgazdaság növekedésére nézve, mint korábban - mondta Michala Marcussen, a Société Générale szakértője. Hiába vészelték át a 90-es évek második felének hasonló válságait viszonylag enyhébben a fejlett piacok, a gazdaság nagyon sokat változott azóta, s a világgazdaság a 2008-as válságot követően sokkal törékenyebbé vált - tette hozzá Holger Schmieding, a Berenberg Bank szakértője
Az IMF egyébként nem sokkal a múltheti eladási hullám előtt tette közzé előrejelzését, amely szerint a feltörekvő és a fejlett országok gazdaságainak növekedési üteme közötti eltérés 2010 óta a legalacsonyabb szintre süllyedhet.
Eddig jó volt az immunrendszer
A fejlett gazdaságok eddig egész jól átvészelték a feltörekvő országokban jelentkező válságokat. Amikor 1997-ben kirobbant az ázsiai devizaválság, az amerikai gazdaság növekedési üteme elérte a 4 százalékot, s a mai eurózóna országainak növekedése évről évre elérte a 2,5 százalékot.
Ha megnézzük az elmúlt évtizedek feltörekvő piaci válságait, ez a mostani helyzet nem tartozik igazán a legrosszabbak közé - mondta Schmieding. Komolyabb hatásai várhatóan azokban az országokban lesznek, amelyek fizetési mérleg problémákkal küszködnek, valamilyen belpolitikai válsághelyzettel szembesülnek, esetleg jobban függenek a nyersanyagok áralakulásától. Ez alapján Brazília, Indonézia, India, Törökország, Ukrajna és Dél-Afrika lehet érintett. Ide tartozik Argentína is, amely január 22-én kezdte el leértékelni a pesót.
A baj akkor lehet nagyobb, ha a mostani eladási hullám egy hosszabban tartó és kiterjedtebb válságba csap át. Ez már az amerikai részvénypiacot is komolyan fenyegetné, hiszen az S&P 500-as indexben szereplő cégek árbevételének 15 százaléka származik a feltörekvő piacokról, ennek hatmadát a kínai export teszi ki - mondta Torsten Slok, a Deustche Bank közgazdásza.
A Fed tartja a tervet
Amíg az amerikai gazdaság fejlődik, addig jóval nagyobb részvényáresés kellene ahhoz, hogy a Fed átgondolja kötvényvásárlási programjának mérséklését - vélik a szakértők. Várakozásaink szerint az amerikai részvénypiacon a mostani fejlemények csak átmeneti megingást okoznak, s az amerikai gazdaság nem szerez komoly sebeket - tette hozzá Slok.
A Cornestone Macro LP. közgazdászai tegnap azt írták ügyfeleiknek várakozásaik szerint a Fed nem változtat a "tapering" ütemén, mivel a részvényárak esése egyelőre korlátozott és nincs a láthatáron komolyabb összeomlás.
Elszigetelt nehézségek
Nagy különbség van az elszigetelt problémák és egy kiterjedt válság között. Az előbbi nincs hatással az amerikai gazdaság kilátásaira, utóbbi viszont annál inkább. A Fed most úgy vélheti, az előbbi helyzettel állunk szemben, s nincs szükség azonnali beavatkozásra - vélik a Cornerstone szakértői.
Amerikához hasonlóan az európai gazdaság talpraállása is csak egy kiterjedt válság esetén kerülne veszélybe - vélik a Nomura szakemberei. Ez még akkor is igaz, ha tudjuk, a 18 európai ország gazdaságának sokat segített a feltörekvő országok irányából érkező kereslet.
A Nomura számításai szerint, ha Argentína, Brazília, Venezuela és Törökország elhúzódó válsággal nézne szembe, az is csak mindössze 0,1 százalékkal vetné vissza az eurózóna GDP növekedésének ütemét. A leginkább Spanyolország lehetne érintett, tekivte gazdaságának szoros kapcsolatait Latin-Amerikával.