A szerb parlament ma a kormánykoalíciós többségnek köszönhetően megválasztja a jegybank elnökének Jorgovanka Tabakovic közgazdászt, kormánypárti képviselőt, akit a hozzá közelálló államfő, Tomislav Nikolic jelölt a posztra.

Az új szerb kormány a múlt héten nyújtotta be törvénymódosítási javaslatát, amely megkönnyíti a jegybank kormányzójának eltávolítását és korlátozza a bank függetlenségét, ezért Dejan Soskovic (képünkön), a bank kormányzója tiltakozásul és figyelmeztetésül a törvénymódosítás támogatóinak beadta lemondását - jelentette a B92 televízió.

A szombaton elfogadott törvényjavaslat értelmében a jegybankot a parlament - gyakorlatilag a kormány - ellenőrzése alá helyezik. A törvényt sürgősségi eljárással hozták meg, mert a javasló, a Szerb Haladó Párt véleménye szerint a központi bank nem tudta biztosítani a pénzügyi biztonságot a piacon és a pénzintézetek ellenőrzését. Az új szabályozás értelmében a parlamenti ellenőrzés azzal is jár, hogy a törvényhozás választja a bank kormányzóját és vezető tisztségviselőit, emellett korlátozzák a kormányzó és a bank végrehajtó bizottságának jogkörét. A bankkormányzót, a megbízott kormányzókat, a pénzintézetek ellenőrzésével megbízott igazgatóság új igazgatóját és a bank tanácsának tagjait a törvény életbelépése utáni 90 nap alatt kell megválasztani.

Veroljub Arsic, a Szerb Haladó Párt képviselője szerint mindez egyáltalán nem hat a bank függetlenségére, és elsősorban azért volt szükséges, mert az csődöt mondott a pénzintézetek ellenőrzésében, emiatt az adófizetők pénzéből a kormány 400 millió eurót lesz kénytelen egyes bankok feltőkésítésére fordítani - mondta a szerb rádió. Míg a kormányt támogató pártok helyeselték, az ellenzék élesen bírálta a tervet.

Az IMF is vizsgálódik

A Nemzetközi Valutaalap levélben közölte, hogy időre van szüksége a helyzet átfogó elemzéséhez, azonban előzetes vizsgálata alapján komoly aggodalomra ad okot az új törvény. A banktörvény módosítása alapvetően sérti a jegybanki függetlenséget. Egyebek mellett az, hogy lehetővé teszi a jegybanknak a kormány vagy más állami intézmények által kibocsátott kötvények vásárlását, de facto a költségvetés közvetett finanszírozását jelenti, ami súlyos kockázatot jelent a valutatartalékok és a valutaárfolyam számára. A túlzott sietséggel elfogadott törvény bizonytalanságot okoz, aláássa az ország politikai szavahihetőségét, megkérdőjelezi gazdaságpolitikájának helyességét, s veszélyezteti az ország gazdasági stabilitását, valamint az IMF szerbiai programjainak folytatását.

Az ügy közvetlen előzménye, hogy Ivica Dacic miniszterelnök közölte: Soskic elveszítheti állását, ha tovább folytatja a "nadrágszíj megszorítását" ahelyett, hogy segítené az ország gazdaságának növekedését. Az új kormányt főleg az háborította fel, hogy a jegybank kormányzója kiállt a nyugdíjak és a közalkalmazotti fizetések befagyasztása mellett, és határozottan visszautasította a kormánykoalícióban részt vevő szocialisták követelését, hogy a banki valutatartalékot használják fel a gazdaság ösztönzésére. Az IMF már februárban befagyasztotta a Szerbiának szánt 1 milliárd eurós hitelkeretet, miután Belgrád nem tartotta be a szerződés feltételeit és túlköltekezett - emlékeztetett a Balkan Insight.