A szervezet vezetője Fukusimánál, a Csernobil óta legszörnyűbb katasztrófa színhelyén mondott beszédet, ahova március 11. óta először látogatott el - számolt be a Le Figaro.

A vezető utalt arra, hogy a csapás óta több európai ország, például Németország, Olaszország, Ausztria, Belgium és Svájc vitát nyitott az atomenergia fejlesztéséről, és egyesek kitűzték a dátumot is, amikor leállítják az új centrálék építését; ám azt is hangsúlyozta, számos más ország úgy véli, szükségük lesz az atomreaktorokra. Mint a prognózist ismertető francia napilap emlékeztet, Yukija mintegy csatlakozott Éric Bessonhoz, aki május végén leszögezte, világunk nem nélkülözheti az atomenergiát a XXI. században.

Yukija emlékeztetett, hogy Barack Obama elnök is megerősítette, az Egyesült Államok nem függeszti föl az atomenergia programot, Kína és India pedig szintén nagy programokat indítanak be energiaszükségleteik kielégítésére, míg Európában Nagy-Britannia, a Cseh Köztársaság és Bulgária is folytat erőfeszítéseket (Magyarország mellett).

A nemzetközi szakmai szervezet feje elismerte viszont, hogy mindenekelőtt szavatolni kell a nukleáris létesítmények biztonságát. Amano Yukija már júniusban bírálta Japánt, amiért nem fogadta el az IAEA által nukleáris baleset alkalmára előirányzott segítségnyújtási megállapodást. Ez szabályozza az egyes államok és az ügynökség együttműködését a segítség megszervezése, a biztonságról és a kapcsolattartásról való gondoskodás terén.