A német szövetségi statisztikai hivatal szerdán közzétett jelentése szerint 0,7 százalékkal estek a termelői árak tavaly novemberhez képest. Elemzők az októberivel megegyező értékre, 0,6 százalékos csökkenésre számítottak. Szeptemberben, amikor 3 év emelkedés után először mértek csökkenést, még 0,1 százalékkal estek az árak.
A német termelői árak emelkedése tavaly március óta folyamatosan gyorsult és 2018. október-novemberben 3,3 százalékon érte el a csúcsot, azóta csökken.
Az előző hónaphoz képest stagnáltak a termelői árak novemberben. Elemzők 0,1 százalékos emelkedést vártak az előző hónapban mért 0,2 százalékos havi összevetésű visszaesés után.
Az energiaárakat nem számítva 0,2 százalékkal nőttek a termelői árak tavaly novemberhez viszonyítva, havi összevetésben pedig 0,1 százalékkal csökkentek.
Éves összevetésben az energiaárak 3,4 százalékkal, a félkész termékek ára pedig 2,1 százalékkal csökkent, míg a tartós fogyasztási cikkek 1,3 százalékkal, a termelőeszközök 1,4 százalékkal, a nem tartós fogyasztási cikkek pedig 2,6 százalékkal drágultak.
Az ipari termelői árak megbízhatóan jelzik előre a fogyasztói árak alakulásának trendjét, mivel közvetlenül megjelennek az áruk és szolgáltatások végső árában.
Novemberben az egy évvel korábbihoz képest, 1,1 százalékkal nőttek a fogyasztói árak, októberhez képest pedig 0,8 százalékkal csökkentek. Az európai uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP) 1,2 százalékkal emelkedett 2018 novemberéhez képest, havi összevetésben pedig 0,8 százalékkal csökkent.
Az euróövezet legnagyobb gazdaságának inflációs adatait nagy figyelem övezi, mert erős hatást gyakorol az Európai Központi Bank (ECB) monetáris politikájára.
Az ECB elsődleges célja az árstabilitás fenntartása, ennek jegyében arra törekszik, hogy az éves harmonizált fogyasztói árindex középtávon 2 százalék alatt, ám ahhoz közeli értéken maradjon.