A Bank of England (BoE) Pénzügypolitikai Bizottsága (FPC) megemelte az Egyesült Királyság kitettségére vonatkozó, kockázattal súlyozott eszközállománya anticiklikus tőkepuffer rátáját nulláról 0,5 százalékra. A döntés március 29-től lép hatályba - írja a Bloomberg. A puffer az Egyesült Királyságban lévő bankokra és az úgynevezett "building society"-kre (lakásépítő társaságok), valamint olyan más uniós bankfiókokra vonatkozik, amelyek hitelezési tevékenységet folytatnak az országban.
A BoE szerint a hazai hitelezési kockázatok már nem tekinthetők visszafogottnak, és a globális kockázatok, amelyek szintén hatással lehetnek az Egyesült Királyság kitettségére közvetett módon, szintén növekedtek. A június 23-i referendum az Egyesült Királyság EU-ban maradásáról a legjelentősebb rövid távú belföldi kockázat a pénzügyi stabilitás szempontjából - közölte az FPC.
A BoE közölte, hogy az anticiklikus tőkepuffert "átlagos kockázati környezetben" 1 százalék körül szándékozik meghatározni. Ezzel akarja a jegybank ellensúlyozni azt a tendenciát, hogy a bankok a fellendülés időszakában jobban hiteleznek, míg a visszaesés idején visszafogják a hitelezésüket, súlyosbítva ezzel a gazdaságot érő káros hatásokat.
A jegybank emellett a puffert a tőkekövetelmények egyszerűbbé és átláthatóbbá tételére is használná, ugyanis a jelenlegi bankspecifikus tőkekövetelményekkel átfedő elemeket, "ahol lehetséges" csökkentenék, párhuzamosan az anticiklikus tőkepuffer növelésével - azaz a jegybank szerint a brit hitelezés háromnegyedéért felelős bankok esetében összességében nem nőnek a szabályozások által megkövetelt tőkekövetelmények. Ez egy egyszeri kiigazítás az új tőkekövetelmények keretszabályozása felé történő áttérésben - teszi hozzá a szabályozó hatóság.
Philip Rush, a Nomura International Plc. londoni közgazdásza a BoE keddi döntését értékelve úgy vélte, ez alapvetően a tőke semleges átcsoportosítása a jelenlegi struktúra keretein belül. A brit gazdaságban ugyanis van néhány nagy pénzügyi egyensúlytalanság, amelyek egy Brexit esetén korrigálnának.
A BoE közzé tette a 2016-os stressztesztjének főbb eredményeit is, amelynek során az összesen 50 milliárd font feletti lakossági betétek felett diszponáló bankokat és building society-ket vizsgált. A BoE megállapította, hogy a brit bankrendszer belföldi kockázatai magasabbak ugyan közvetlenül a válság utáni időszakhoz képest, de a kockázati szint még nem tekinthető "megemeltnek". A BoE stressztesztjén egyébként átmentek a vizsgált pénzintézetek.