A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IAEA) szakértői az ünnepi időszak ellenére még ebben az évben Líbiába utaznak, hogy megpróbálják felmérni az ország veszélyes uránkészletét - tájékoztatta az ENSZ Biztonsági Tanácsát a világszervezet líbiai megbízottja, Tarek Mitri. Becsléseik szerint 6400 hordó dúsított uránt - kinézete alapján yellowcake névre hallgató anyagot - raktároznak egy korábbi katonai bázison Líbia déli részén, egy zászlóalj őrizete alatt.

A yellowcake átmeneti termék, amelyet felhasználhatnak a nukleáris erőművek tüzelőanyagának előállítására vagy atomrobbanófej gyártására is. A készlet pontos nagysága nem ismert, ezért az IEAE ellenőrei azt a feladatot kapták, hogy derítsék fel, pontosan mennyi dúsított urán van a korábbi laktanyában, és milyen állapotban van az anyag. A revizorok 2011-ben, a polgárháborút követően voltak utoljára a bázison.

Aggódnak

Az IEAE szigorított felügyeletet vezetett be a készlettel kapcsolatban, ami azt jelenti, hogy a szervezet ellenőrei rendszeresen visszatérnek a helyszínre, ahol lepecsételt helyiségekben tartják a veszélyes anyagokat. Mitri ugyanakkor a BBC tudósítása szerint jelezte a Biztonsági Tanácsnak, hogy aggódnak, mivel a líbiai kormány nem tudja ellenőrzése alá vonni az polgárháborút túlélt felfegyverzett csoportokat.

A kormány gyorsan katonai egységeket vezényelt Tripoliba a biztonsági vákuum betömésére, de a hivatalos hadsereg és a politikai rendszer továbbra is gyenge. Benghazi környékén példa nélküli a bizonytalanság: novemberben merényletet kíséreltek meg egy katonai parancsnok ellen és heves harcok robbantak ki az Ansar al-Sharia iszlamista csoport részvételével. A múlt héten joggingozás közben lelőttek egy amerikai tanárt.

A vegyi fegyverek betiltásának betartását ellenőrző szervezet (OPCW) szintén még decemberben Líbiába küldi szakértőit - mondta Mirti. Feladatuk az lesz, hogy ellenőrizzék egy korábbi kilenctonnás mustárgázkészlet felszámolásának befejezését. A művelet során keletkező maradványok megsemmisítéséről kell meggyőződniük.